Arama
«
  1. Anasayfa
  2. Bebeklerde Hırıltı Nasıl Geçer

Bebeklerde Hırıltı Nasıl Geçer

1.13K görüntülenme
0

Bebeklerde Hırıltı Nasıl Geçer

hırıltı hakkında

Bebeğiniz hırıltılı nefes alırken ıslık sesi eşliğinde küçük nefesler alabilir. Bebeğin hava yollarının küçük olması nedeniyle, birçok şey nefes alırken hırıltılı bir ses çıkarmasına neden olabilir. Bazıları oldukça yaygındır, diğerleri ise endişe nedenidir.

Bebek hırıltısının olası nedenleri

  • alerjiler
  • Bronşiyolit
  • Astım

Bebeklerde Hırıltı Nasıl Geçer

Bebek hırıltısını tedavi etmek

Bebeğinizin hırıltısının tedavisi nedene bağlı olacaktır. Bebeğinizde ilk kez hırıltı varsa, doktorunuz ilaç yazmadan önce semptomları evde tedavi etmeyi denemenize izin verebilir. Aşağıdaki Yöntemleri evde  deneyebilirsiniz.

Nemlendirici

Nemlendirici havaya nem verir. Havayı nemlendirmek, bebeğinizin hırıltısına neden olan herhangi bir tıkanıklığın gevşemesine yardımcı olacaktır.

Amazon’da bir nemlendirici satın alın.

Ampül şırınga

Tıkanıklık devam ederse, bir ampul şırınga cihazı, mukusun bir kısmını üst solunum yolundan dışarı çekmeye yardımcı olabilir. Bebeğinizin burun pasajlarının ve akciğerlere giden hava yollarının hala gelişmekte olduğunu unutmayın. Nazik olmak. Daima bir ampul şırıngasını dikkatli kullanın ve kullanımlar arasında tamamen sterilize edildiğinden emin olun.

Şimdi ampul şırıngaları bulun.

hidrasyon

Bebeğiniz bir enfeksiyon nedeniyle hırıltılı solunum yapıyorsa, onu nemli tutmak önemlidir. Onlara bol miktarda sıvı verdiğinizden emin olun. Hidrasyon, mukusun gevşemesine ve burun pasajlarının temizlenmesine yardımcı olacaktır.

nebulizatör

Bebeğinize ayrıca bir nebulizatör kullanımı reçete edilebilir. Doktorunuz onunla birlikte salin kullanmanızı tavsiye edebilir. Solunum yollarını açmak için bazen salinle karıştırılmış albuterol adı verilen bir ilaç kullanılır. Albuterol çoğunlukla astımın neden olduğu hırıltıya yardımcı olur. Muhtemelen diğer nedenlerden kaynaklanan hırıltıyı azaltmaz.

bir nebulizatör satın alın.

Daha fazla bilgi edinin: Nebulizatör nedir? 

İlaç tedavisi

Bir bebeğe güvenle verilebilecek pek çok soğuk algınlığı veya öksürük ilacı yoktur. Bir bebeğin ateşini kırmak için tasarlanmış asetaminofen veya diğer ürünleri uygulamak, öksürüğe veya hırıltıya yardımcı olmaz. Boğazını kaplamak ve hırıltıyı yatıştırmak için bir bebeğe bal vermeyin. Bebek botulizmi riski taşır .

Bebeğinizin tıbbi tedaviye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, yapılacak en iyi şey çocuk doktorunuzla konuşmaktır.

Kaynaklar:

Sağlıklı Türkiye Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Ağustos 16, 2022
Bir Yorum Ekle