«
 1. Anasayfa
 2. Bulaşıcı Hastalıklar
 3. Zika Virüsü Salgını

Zika Virüsü Salgını

Zika Virüsü Salgını

Zika virüsü salgını (ZEE-kuh) insanlara en çok sivrisinek ısırıkları yoluyla, özellikle dünyanın tropikal ve subtropikal bölgelerinde yayılır. Zika virüsü bulaşmış çoğu insanda hiçbir belirti ve semptom görülmez. Bazı kişilerde hafif ateş, kızarıklık ve kas ağrısı görülür. Nadir durumlarda, Zika virüsü, hiçbir zaman enfeksiyon belirtisi göstermeyen kişilerde bile Guillain-Barre sendromu gibi beyin veya sinir sistemi komplikasyonlarına neden olabilir. Zika virüsü ile enfeksiyon aynı zamanda Zika, Zika ateşi veya Zika virüsü hastalığı olarak da adlandırılır.

Zika Virüsü Salgını

Zika Virüsü Salgını Nedir

Hamilelik sırasında Zika virüsü

Hamilelik sırasında Zika virüsü bulaşan kadınların düşük yapma riski artar. Hamilelik sırasında Zika virüsü enfeksiyonu, mikrosefali adı verilen potansiyel olarak ölümcül bir beyin durumu da dahil olmak üzere bebeklerde ciddi doğum kusurları riskini artırır.

Araştırmacılar Zika virüsü için bir aşı üzerinde çalışıyorlar. Şimdilik, enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu sivrisinek ısırıklarından kaçınmak ve sivrisinek habitatlarını azaltmaktır.

Zika Virüsü Salgını Belirtileri

Zika virüsü ile enfekte olan 5 kişiden 4’ünde hiçbir belirti veya semptom görülmez. Semptomlar ortaya çıktığında, genellikle bir kişinin enfekte bir sivrisinek tarafından ısırılmasından iki ila 14 gün sonra başlar. Semptomlar genellikle yaklaşık bir hafta sürer ve çoğu insan tamamen iyileşir.

Zika virüsünün belirti ve semptomları en yaygın olarak şunları içerir:

 • hafif ateş
 • Döküntü
 • Eklem ağrısı, özellikle ellerde veya ayaklarda
 • Kırmızı gözler (konjonktivit)

Diğer belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Kas ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Göz ağrısı
 • Yorgunluk veya genel bir rahatsızlık hissi
 • Karın ağrısı

Ne zaman doktora görünmeli

Sizde veya bir aile üyenizde çocuklarda Zika virüsü olabileceğini düşünüyorsanız, özellikle de yakın zamanda salgının devam ettiği bir bölgeye seyahat ettiyseniz, doktorunuza görünün. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri , Zika virüsünü ve sivrisinekler tarafından yayılan diğer virüsleri aramak için kan testlerine sahiptir.

Hamileyseniz ve yakın zamanda Zika virüsünün yaygın olduğu bir bölgeye seyahat ettiyseniz, belirtileriniz olmasa bile doktorunuza test yaptırmanız gerekip gerekmediğini sorun.

Zika virüsü, çoğunlukla enfekte bir sivrisinek ısırması yoluyla bir kişiye yayılır. Bir sivrisinek zaten Zika virüsü bulaşmış bir kişiyi ısırırsa, virüs sivrisineklere bulaşır. Daha sonra enfekte sivrisinek başka bir kişiyi ısırdığında virüs o kişinin kan dolaşımına girer ve enfeksiyona neden olur.

Zika Virüsü Salgını  Nedenleri

Zika virüsü, çoğunlukla enfekte bir sivrisinek ısırması yoluyla bir kişiye yayılır. Virüsü taşıdığı bilinen sivrisinekler, dünya genelinde bulunabilen iki aedes türü sivrisinek içerir.

Bir sivrisinek zaten Zika virüsü bulaşmış bir kişiyi ısırdığında, virüs sivrisineklere bulaşır. Daha sonra enfekte sivrisinek başka bir kişiyi ısırdığında virüs o kişinin kan dolaşımına girer ve enfeksiyona neden olur.

Hamilelik sırasında, Zika virüsü anneden fetüse de yayılabilir.

Virüs ayrıca cinsel temas yoluyla bir kişiden diğerine bulaşabilir. Bazı durumlarda, insanlar virüsü kan nakli veya organ bağışı yoluyla kaparlar.

Zika Virüsü  Risk faktörleri

Sizi Zika virüsüne yakalanma riskine sokan faktörler şunlardır:

 • Salgınların olduğu ülkelerde yaşamak veya seyahat etmek. Tropikal ve subtropikal bölgelerde olmak, Zika virüsüne maruz kalma riskinizi artırır. Özellikle yüksek riskli bölgeler arasında birkaç Pasifik Adaları, Orta, Güney ve Kuzey Amerika’daki birkaç ülke ve Batı Afrika yakınlarındaki adalar bulunmaktadır. Zika virüsünü taşıyan sivrisinekler dünya çapında bulunduğundan, salgınların yeni bölgelere yayılmaya devam etmesi muhtemeldir.ABD’deki çoğu Zika virüsü enfeksiyonu vakası, diğer bölgelerden ABD’ye dönen yolcularda bildirilmiştir. Ancak Zika virüsünü taşıyan sivrisinekler, Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde ve bölgelerinde yaşıyor. Florida, Teksas, ABD Virgin Adaları ve Porto Riko’da yerel iletim bildirilmiştir.
 • Korunmasız seks yapmak. Zika virüsü bir kişiden diğerine seks yoluyla bulaşabilir. Korunmasız cinsel ilişkiye girmek, seyahatten sonra üç aya kadar Zika virüsü enfeksiyonu riskini artırabilir. Bu nedenle cinsel partneri yakın zamanda Zika virüsünün yaygın olduğu bir bölgede yaşayan veya bu bölgeye seyahat eden hamilelerin cinsel aktivite sırasında kondom kullanmaları veya bebek doğana kadar cinsel aktiviteden uzak durmaları gerekmektedir. Diğer tüm çiftler de prezervatif kullanarak veya seyahatten sonra üç aya kadar cinsel aktiviteden kaçınarak cinsel bulaşma riskini azaltabilir.

Zika Virüsü komplikasyonlar

Hamilelik sırasında Zika virüsü bulaşan kadınlarda düşük, erken doğum ve ölü doğum riski artar. Hamilelik sırasında Zika virüsü enfeksiyonu, bebeklerde ciddi doğum kusurları (konjenital Zika sendromu) riskini de artırır:

 • Normal beyin ve kafa boyutundan çok daha küçük (mirosefali), kısmen çökük bir kafatası
 • Beyin hasarı ve azaltılmış beyin dokusu
 • Göz hasarı
 • Sınırlı hareket dahil olmak üzere eklem sorunları
 • Doğumdan sonra çok fazla kas nedeniyle azalan vücut hareketi

Yetişkinlerde, Zika virüsü ile enfeksiyon, hiçbir zaman enfeksiyon belirtileri göstermeyen kişilerde bile Guillain-Barre sendromu gibi beyin veya sinir sistemi komplikasyonlarına neden olabilir.

Zika Virüsü Teşhis

Zika virüsünü taşıyan sivrisinek dünya çapında bulunur.

Doktorunuz muhtemelen tıbbi ve seyahat geçmişinizi soracaktır. Sizin ve cinsel partnerinizin ziyaret ettiği ülkeler, seyahat tarihleri ​​ve sivrisineklerle temas edip etmediğiniz de dahil olmak üzere herhangi bir uluslararası seyahati ayrıntılı olarak tanımladığınızdan emin olun.

Doktorunuz bir Zika virüsü enfeksiyonunuz olabileceğinden şüphelenirse, teşhisi doğrulamak için kan veya idrar testi önerebilir. Kan veya idrar örnekleri, sivrisinek kaynaklı diğer hastalıkları test etmek için de kullanılabilir.

Hamileyseniz ve Zika virüsü enfeksiyonu semptomlarınız yoksa ancak siz veya eşiniz yakın zamanda aktif Zika virüsü bulaşan bir bölgeye seyahat ettiyseniz, test yaptırmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.

Hamileyseniz ve Zika virüsü enfeksiyonu riski altındaysanız, doktorunuz aşağıdaki prosedürlerden birini de önerebilir:

 • Fetal beyin problemlerini aramak için bir ultrason
 • Zika virüsü için test edilecek bir amniyotik sıvı örneğini (amniyosentez) çıkarmak için uterusa içi boş bir iğne sokmayı içeren amniyosentez

Zika Virüsü Tedavisi

Zika virüsü ile enfeksiyon için spesifik bir tedavi yoktur. Semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için bol bol dinlenin ve dehidrasyonu önlemek için bol sıvı tüketin. Reçetesiz (OTC) ilaç asetaminofen (Tylenol, diğerleri) eklem ağrısını ve ateşi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Zika virüsü enfeksiyonunun semptomları, dang humması gibi sivrisinek kaynaklı diğer hastalıklara benzer. Sivrisinek kaynaklı hastalıkların yaygın olduğu bir bölgeye son seyahatinizden sonra kendinizi hasta hissediyorsanız, doktorunuza görünün. Doktorunuz dang humması olup olmadığına karar verene kadar ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), naproksen sodyum (Aleve) veya aspirin almayın. Bu ilaçlar, dang hummasından kaynaklanan ciddi komplikasyon riskini artırabilir.

Zika Virüsü Hastalığını önleme

Zika virüsüne karşı koruyucu bir aşı yoktur. Ancak virüse maruz kalma riskinizi azaltmak için adımlar atabilirsiniz.

Siz veya eşiniz hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, bu ipuçları Zika virüsü enfeksiyonu riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir:

 • Seyahati dikkatlice planlayın: tüm hamile kadınların Zika virüsü salgınının olduğu bölgelere seyahat etmekten kaçınmasını tavsiye ediyor.Hamile kalmaya çalışıyorsanız, sizin veya eşinizin yaklaşan seyahat planlarının Zika virüsü enfeksiyonu riskini artırıp artırmadığı konusunda doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size ve eşinize seyahatten sonra iki ila üç ay hamile kalmaya çalışmak için beklemenizi önerebilir.
 • Güvenli seks yapın: Zika virüsünün salgın olduğu bir bölgede yaşayan veya bu bölgeye seyahat eden bir eşiniz varsa, CDC hamilelik sırasında cinsel ilişkiden kaçınmanızı veya tüm cinsel aktivite sırasında prezervatif kullanmanızı önerir.

Zika virüsünün olduğu bilinen bölgelerde yaşıyorsanız veya bu bölgelere seyahat ediyorsanız sivrisinek ısırığı riskinizi azaltmak için adımlar atın:

 • Klimalı veya iyi ekranlı konutlarda kalın: Zika virüsünü taşıyan sivrisinekler en çok şafaktan alacakaranlığa kadar aktiftir, ancak geceleri de ısırabilirler. Özellikle dışarıdaysanız, cibinlik altında uyumayı düşünün.
 • Koruyucu giysi giyin: Sivrisineklerin istila ettiği bölgelere girerken uzun kollu gömlek, uzun pantolon, çorap ve ayakkabı giyin.
 • Böcek kovucu kullanın. Permetrin’i kıyafetlerinize, ayakkabılarınıza, kamp malzemelerinize ve cibinliklerinize uygulayabilirsiniz. İçinde zaten permetrin bulunan giysiler de satın alabilirsiniz. Cildiniz için DEET, picaridin veya Çevre Koruma Ajansı’na kayıtlı ve sivrisineklere karşı etkili olduğu bilinen diğer aktif maddelerden birini içeren bir kovucu kullanın. Belirtildiği şekilde kullanıldığında, bu kovucuların hamile ve emziren kadınlar için bile güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Sivrisinek habitatını azaltın: Zika virüsünü taşıyan sivrisinekler genellikle evlerin içinde ve çevresinde yaşar ve hayvan tabakları, saksılar ve kullanılmış otomobil lastikleri gibi kaplarda biriken durgun sularda ürer. Sivrisinek popülasyonunu azaltmak için haftada en az bir kez durgun su kaynaklarını boşaltın.

Zika virüsü ve kan bağışı

Bazı durumlarda, Zika virüsü kan ürünleri (kan nakli) yoluyla bir kişiden diğerine yayılmıştır. Kan nakli yoluyla yayılma riskini azaltmak için bölgelerindeki kan bağışı merkezlerinin tüm kan bağışlarını Zika virüsü için taramaları gerekmektedir. Zika’nız varsa ve yakın zamanda Zika virüsünün yaygın olduğu bir bölgeye seyahat ettiyseniz, yerel kan bağışı merkeziniz kan bağışı yapmak için dört hafta beklemenizi önerebilir.

Kaynak : Patient Care & Health Information / Diseases & Conditions / Zika virus

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *