«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Tırnaklarda Beyazlık Sebebi

Tırnaklarda Beyazlık Sebebi

Tırnaklarda Beyazlık Sebebi

Tırnaklarda Beyazlık Sebebi; Tırnaklarınızdaki beyaz lekeler yaygın bir durumdur ve genellikle zararsızdır. Genellikle tırnaklarınızı çarptığınızda veya ısırdığınızda ortaya çıkarlar ancak mantarlar, alerjiler ve bazı ilaçlar gibi başka nedenleri de olabilir. Herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir veya tırnaklarınızdaki ürünleri kullanmayı bırakmanız veya mantar önleyici ilaçlar almanız gerekebilir.

Tırnaklarda Beyazlık Sebebi

Genel Bakış

Tırnaklarda Beyazlık Sebebi (Lökonişi) nedir?

Lökonişi, tırnaklarınızda veya ayak tırnaklarınızda beyaz lekelere veya çizgilere neden olan yaygın bir durumdur. Üç tür lökonişi vardır:

 • Gerçek lökonişi : Gerçek lökonişide, parmaklarınızın veya ayak parmaklarınızın tırnağın büyümeye başladığı bölgesinde ( tırnak matrisi ) beyaz noktalar oluşur ve tırnağınızın sert kısmında (tırnak plakası) görünür.
 • Görünür lökonişi : Görünür lökonişide, tırnaklarınızın dayandığı ciltte (tırnak yatağı) beyaz lekeler oluşur.
 • Psödoleukonychia : Psödoleukonychia’da tırnağınızın yüzeyinde beyaz lekeler oluşur. Mantarlar gibi dış organizmalar psödoleukonychia’ya neden olur.

Bazı insanlarda lökonişi bir veya iki orta büyüklükte nokta veya çok sayıda küçük nokta şeklinde görünür. Diğerlerinde lekeler çok büyük olabilir. Tek tırnağınızda lekeler olabileceği gibi birden fazla tırnağınızda da lekeler olabilir.

Tırnaklarımdaki beyaz lekeler ne anlama geliyor?

Beyaz lekeler genellikle tırnaklarınızın bir tür strese maruz kaldığı anlamına gelir. Stres, tırnağınızı sert bir yüzeye çarpmak gibi bir yaralanmadan, bir enfeksiyondan veya alerjik reaksiyondan kaynaklanabilir. Beyaz lekeler bazen ilaçların yan etkileridir.

Olası Nedenler

Tırnaklarda beyaz lekelerin en yaygın nedenleri nelerdir?

Aşağıdakiler lökonişinin yaygın nedenleridir:

 • Alerjiler : Bağışıklık sisteminiz tırnaklarınızda kullandığınız ürünleri alerjen olarak yorumlayabilir ve beyaz lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bu ürünler arasında oje, oje parlatıcı, tırnak sertleştirici, oje çıkarıcı ve takma tırnaklar yer alabilir.
 • Yaralanmalar (travma) : Tırnak plağı veya tırnak matrisindeki yaralanmalar, tırnaklarınızdaki beyaz lekelerin en yaygın nedenidir. Tırnaklarınızı çarparak veya vurarak, çok küçük ayakkabılar giyerek veya tırnaklarınızı ısırarak tırnak plakalarınızı veya tırnak matrislerinizi yaralayabilirsiniz. Manikür yaptırmak için düzenli olarak manikür salonuna gitmek de bu bölgelere zarar verebilir. Manikürcüler tırnaklarınızı kesmek, cilalamak ve cilalamak için çok fazla güç kullanabilirler.
 • Mantar enfeksiyonları : Mantar enfeksiyonları tırnaklarınızın renginin solmasına (bazen beyaz noktalar varmış gibi görünebilir), kalınlaşmasına veya çatlamasına neden olabilir.
 • Zehirlenme ve ilaçlar : Arsenik ve kurşun gibi toksik ağır metallere maruz kalma nedeniyle bazen tırnaklarınızda beyaz lekeler oluşabilir. Kemoterapi ve bakteriyel enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonları için kullanılan sülfa ilaçları (sülfonamidler) dahil bazı ilaçlar da beyaz lekelere neden olabilir.
 • Sistemik hastalıklar : Sistemik hastalık tüm vücudunuzu etkileyen bir hastalıktır. Tırnaklarınızdaki beyaz lekeler bazen diyabet , kalp yetmezliği , HIV , karaciğer sirozu ve sedef hastalığı gibi birçok sistemik hastalığın nadir bir belirtisidir .
 • Kalıtsal koşullar : Kalıtsal, kalıtsal anlamına gelir ; biyolojik bir ebeveyn, genlerinden çocuklarına bir şeyler aktarır. Genler kişinin saç rengi, göz rengi ve boyu gibi fiziksel özelliklerini belirler. Bart-Pumphrey sendromu ve Darier hastalığı gibi tırnaklarınızı etkileyen bazı kalıtsal durumlar beyaz lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Tırnaklarda beyaz lekelere neden olan eksiklik nedir?

Sağlık uzmanları ve tıbbi araştırmacılar, eksikliklerin tırnaklarınızda beyaz noktalar oluşmasına neden olup olmadığından emin değiller. Eksiklik, vücudunuzda belirli vitaminler veya mineraller gibi sağlığınız için gerekli olan temel bir maddenin eksikliğidir.

Bazıları demir, kalsiyum ve çinko gibi mineral eksikliğinin lökonişiye neden olabileceğine inanıyor. Diğerleri bunun bir vitamin eksikliği olabileceğini düşünüyor. Yine de diğerleri bunun doğru olmadığına inanıyor veya doğru sonuçlara varmak için yeterli araştırma olmadığını düşünüyor.

Anksiyete tırnaklarda beyaz lekelere neden olur mu?

Kaygının kendisi tırnaklarınızda beyaz lekelerin oluşmasına neden olmaz. Ancak tırnaklarınızın yaralanması (örneğin, onları koparmak veya ısırmak gibi) olabilir. Kaygınızın bir sonucu olarak tırnaklarınızı yerseniz veya ısırırsanız, bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Bakım ve Tedavi

Tırnaklardaki beyaz lekeler nasıl tedavi edilir?

Lökonişi tedavisi nedenine bağlıdır. Yaralanmalar nedeniyle tırnaklarınızda beyaz lekeler varsa, tırnak makası veya tırnak makası ile bunları giderene kadar yavaş yavaş büyüyeceklerdir. El tırnakları yavaş uzar, ayak tırnakları ise daha da yavaş uzar. Tırnaklarınızdaki beyaz lekelerin çıkması altı ila dokuz ay, ayak tırnaklarınızdaki beyaz lekelerin çıkması ise 12 ila 18 ayı bulabilir.

Tırnaklarınızda beyaz noktalar varsa ancak herhangi bir yaralanma yoksa, sağlık uzmanı tanı koymaya yardımcı olmak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli testler önerebilir:

 • Biyopsi : Sağlık uzmanınız, tırnaklarınızdan küçük bir hücre örneğini kazımak için ince bir bıçak (neşter) içeren bir ustura veya cerrahi bıçak kullanır. Hücreler test için laboratuvara gider ve araştırmacılar onları mikroskop altında inceler.
 • Kan testi : Kan testi sırasında sağlık uzmanınız ince (21 gauge, standart küpe boyutundan biraz daha küçük) bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan az miktarda kan alacaktır. Kan örneği test için laboratuvara gönderilir ve araştırmacılar herhangi bir sistemik hastalığın varlığını kontrol etmek için onu inceler.
 • Potasyum hidroksit (KOH) preparatı veya mantar kültürü : Sağlık uzmanınız etkilenen tırnaklarınızın bazı kısımlarını kesecek ve bu kırpıntıları mantar varlığının kontrol edilmesi için bir laboratuvara gönderecektir.

Mantar nedeniyle tırnaklarınızda beyaz lekeler varsa seçenekleriniz şunları içerebilir:

 • Ağız yoluyla alınan mantar önleyici ilaçlar : Sağlık uzmanınız, suyla yutacağınız sıvı ilaçlar veya haplar veya tabletler reçete edebilir. Bu ilaçlar terbinafin (Lamisil®), itrakonazol (Sporanox®) ve flukonazol (Diflucan®) içerebilir .
 • Topikal antifungal ilaçlar : Topikal ilaçlar genellikle kremler, merhemler veya jeller şeklinde gelir. Bunları doğrudan tırnaklarınıza sürüyorsunuz.

Tırnak mantarlarının tedavisi zor olabilir. Tıp kursunuzun tamamını bitirmeniz önemlidir. Eğer çok erken bırakırsanız tırnaklarınızda beyaz lekelere neden olan mantar geri gelebilir ve tedavisi zorlaşabilir.

Alerjik reaksiyon nedeniyle tırnaklarınızda beyaz lekeler oluşuyorsa sebebinin bu olduğunu düşündüğünüz ürünü kullanmayı bırakın.

Lökonişi nasıl önlenebilir?

Aşağıdaki ipuçları tırnaklarınızda beyaz lekelerin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir:

 • Tırnaklarınızı koruyun. Spor yapmak, dışarıda çalışmak veya çekiç gibi aletler kullanmak gibi tırnaklarınıza zarar verebilecek aktiviteler yaparken koruyucu eldiven kullanın. Rahat ve koruyucu ayakkabılar giyin ve ağır nesneleri ayağınızın yakınına koyarken dikkatli olun.
 • Tırnaklarınızı nemlendirin.
 • Tırnaklarınızı kısa kesilmiş halde tutun.
 • Tahriş edici kimyasallardan veya ürünlerden kaçının.

Doktoru Ne Zaman Aramalı?

Tırnaklardaki beyaz lekeler ne zaman sağlık uzmanı tarafından tedavi edilmelidir?

Aşağıdaki durumlarda bir sağlık uzmanına başvurun:

 • Kolayca kırılan veya kırılan (kırılgan) tırnaklar, renk değişiklikleri veya çentikler veya çıkıntılar ( Beau çizgileri ) dahil olmak üzere tırnaklarınızın üzerinde veya çevresinde yeni belirtiler geliştirirsiniz .
 • Tırnaklarınızda beyaz lekelerin yanı sıra zayıflık, sürekli yorgun hissetme (yorgunluk), bulanık görme, kafa karışıklığı (yönelim bozukluğu) ve nefes darlığı gibi daha ciddi belirtiler de var.
 • Tedaviden sonra semptomlarınız düzelmiyor.

Bir not

Tırnaklarınızdaki beyaz lekeler ve Tırnaklarda Beyazlık Sebebi genellikle tırnaklarınızın sert bir yüzeye çarpması, kazara bir aletle çarpması veya ısırılması gibi bir yaralanma sonrasında ortaya çıkar. Çoğu durumda, beyaz lekeleriniz, siz onları kesene veya kesene kadar tırnağınızın sonuna kadar büyüyecektir.

Nadir de olsa tırnaklarınızdaki beyaz lekeler bazen daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Daha ciddi semptomların yanı sıra tırnaklarınızda beyaz noktalar da görünüyorsa sağlık uzmanınıza başvurun.

Referanslar

 • Das A, Bandyopadhyay D, Podder I. İdiyopatik Edinilmiş Gerçek Lökonychia Totalis 
 • Tırnak Aparatı Bozuklukları. İçinde: Fitzpatrick’in Renk Atlası ve Klinik Dermatolojinin Özeti 
 • Haneke E. Tırnak Bozuklukları. İçinde: Kang S, Amagai M, Bruckner AL, ve diğerleri, eds. Fitzpatrick’in Dermatolojisi 
 • Singal A, Arora R. Sistemik hastalıkların bir penceresi olarak Nail 
 • Singh G. Sistemik hastalıkta çiviler 

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *