«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri
 3. İdrar Sitolojisi Nedir – Nasıl Yapılır

İdrar Sitolojisi Nedir – Nasıl Yapılır

İdrar Sitolojisi Nedir

İdrar Sitolojisi Nedir ; İdrar sitolojisi testi idrarınızda kanser öncesi veya kanser hücreleri olup olmadığını tarar. Sitopatolog adı verilen bir doktor, anormallikleri aramak için idrar örneğinizdeki hücreleri mikroskop altında inceler.

İdrar Sitolojisi Nedir –  İdrar Sitolojisi Nasıl Yapılır

Genel Bakış

İdrar sitolojisi testi nedir?

İdrar sitolojisi testi idrarınızda kanser öncesi veya kanser hücreleri olup olmadığını tarar. Sitopatolog adı verilen bir doktor, anormallikleri aramak için idrar örneğinizdeki hücreleri mikroskop altında inceler.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, üriner sistem kanserleri ve bazı viral hastalıkların teşhisine yardımcı olmak için idrar sitolojisini kullanır. İdrar sitolojisi testi genellikle kanser teşhisini belirlemek için diğer testlerle birlikte yapılır.

Sitoloji nedir?

Sitoloji, vücut dokularından veya sıvılarından alınan tek hücrelerin incelenmesidir. Sitopatolog adı verilen uzman bir doktor, doku veya sıvı örneğindeki hücreleri mikroskop altında inceler ve hücrelerde belirli özellikler veya anormallikler arar.

İdrar sitolojisi testi ne için kullanılır?

İdrar sitolojisi testi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere üriner sistem kanserlerinin teşhisine yardımcı olabilir:

 • Mesane kanseri.
 • Üreter kanseri (idrarı böbreğinizden mesanenize taşıyan dar tüp).
 • Üretra kanseri (idrarınızı mesanenizden vücudunuzun dışına taşıyan dar tüp.
 • Diğerlerinin yanı sıra böbrek kanseri.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, üriner sistem kanserlerini teşhis etmek için genellikle idrar sitolojisi testlerinin yanı sıra başka testler ve prosedürler de uygular.

İdrar sitolojisi testleri ayrıca bir herpes virüsü olan sitomegalovirüsü ve diğer viral hastalıkları da tespit edebilir.

İdrar sitolojisi idrar tahlili ile aynı şey midir?

İdrar sitolojisi ve idrar tahlilinin her ikisi de idrarınızı (çişinizi) içeren tanı testleri olsa da farklıdırlar.

İdrar sitolojisi, mikroskop altında bir idrar örneğindeki hücrelere bakmayı içeren daha spesifik bir testtir. Bir patolog genellikle özellikle kanser hücrelerini arar.

İdrar tahlili bir idrar tarama testidir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları bunu idrar yolu enfeksiyonları (İYE), böbrek hastalığı ve diyabet gibi birçok farklı hastalık ve durumu keşfetmek ve yönetmek için kullanır.

İdrar tahlili idrarın görünümünün, konsantrasyonunun ve içeriğinin incelenmesini içerir. İdrarınızda hücreleri, hücre parçalarını veya kristaller, protein veya glikoz (şeker) gibi belirli maddeleri tespit edebilir.

Sağlayıcınız belirli bir nedenle idrar tahlili yaptırmanızı isteyebilir, ancak sağlayıcılar idrar tahlilini genellikle rutin veya yıllık bir tarama olarak kullanır. Öte yandan, idrar sitolojisi testleri daha az yaygındır ve genellikle çok özel nedenlerle kullanılır.

İdrar sitolojisi testi ne zaman gerekli olur?

Sağlık uzmanınız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir üriner sistem kanserinin belirti veya semptomlarını yaşıyorsanız idrar sitolojisi testi yapmak isteyebilir:

 • İdrarınızda kan olması(hematüri).
 • İşerken sık sık ağrı hissetmek.
 • İşerken yanma hissi yaşamak.

İdrar sitolojisi testleri bazı kanser türlerinin bulunmasına yardımcı olabilir, ancak sınırlamalar vardır. İdrar sitolojisi testinde kanser hücrelerine rastlanmaması, kişinin kansersiz olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, sağlık hizmeti sağlayıcıları genellikle kişiye idrar sitolojisi testlerinin yanı sıra başka testler de yaptırır ve idrar sitolojisini daha sonraki bir tarihte tekrarlayabilir.

Sağlık uzmanınızın idrar sitolojisi testi için idrar örneği vermenizi isteyebileceği diğer nedenler şunlardır:

 • Mesane kanseri geçirdiyseniz ve bunun için tedavi gördüyseniz kanser nüksünü kontrol etmek için.
 • Sık sık (tekrarlayan) idrar yolu enfeksiyonu (İYE) geçiriyorsanız idrarınızdaki bakterileri izlemek için.
 • Belirli viral hastalıkları test etmek için.

İdrar sitolojisi testini kim yapar?

Çoğu durumda, idrar sitolojisi testi yaptıran kişi özel bir banyoda steril bir kaba işeyecektir. Bu, temiz yakalama idrar örneği olarak bilinir. Bazen kişinin veya bir sağlık uzmanının idrar örneği almak için bir kateter (mesanenize ulaşmak için üretranıza yerleştirilen dar bir tüp) takması gerekir

Sağlık hizmeti sağlayıcısı, mesanenizin ve üretranızın içini incelemek için ince bir skop kullandığı bir prosedür olan sistoskopi sırasında sitoloji testi için idrar örneği de toplayabilir.

Sağlık hizmeti sağlayıcısı daha sonra idrar örneğini test için bir laboratuvara gönderir. Patolog veya sitopatolog olarak adlandırılan bir bilim insanı, idrar örneğindeki hücreleri mikroskop altında inceler ve bir rapor hazırlar.

Test Detayları

İdrar sitolojisi testine nasıl hazırlanabilirim?

İdrar sitoloji testinizi sabah ilk işemenizden sonra yaptırmanız gerekecektir. Bunun nedeni, mesanenizde uzun süre veya gece boyunca tutulan hücrelerin zamanla parçalanabilmesi ve patoloğun mikroskop altında belirli hücreleri aramasını zorlaştırabilmesidir. Bu nedenle, idrar sitolojisi test örneğinizin sabah ilk işemeniz olmasını istemezsiniz.

İdrar örneğinizi vermek için muhtemelen bir hastane veya laboratuvardan randevu almanız gerekecektir.

İdrar sitolojisi testi nasıl yapılır?

İdrar sitolojisi testinde dört genel adım vardır ve bunlar şunlardır

 • İdrar örneğinin toplanması.
 • İdrar örneği hücrelerinin işlenmesi.
 • İdrar örneği hücrelerinin incelenmesi.
 • Sonuçların paylaşılması.

İşte idrar sitolojisi testinin adımlarının bir açıklaması.

İdrar örneğinin toplanması

İdrar sitolojisi test örneklerinin çoğu testi yaptıran kişi tarafından toplanır.

İdrar örneğinizi almadan önce, sağlık uzmanınız size genital bölgenizde kullanmanız için bir temizleme solüsyonu ve hijyenik mendil içeren özel bir kit verebilir. Bu sayede idrar yolunuzun dışından gelen mikroplar, örneğin vulvanızdan veya penisinizdeki deriden gelen mikroplar idrar örneğinize karışmaz.

Temizleme mendillerinin talimatlarını dikkatle takip etmek önemlidir. Daha sonra tuvalete biraz işeyecek ve ardından steril bir kaba işemeyi bitireceksiniz. Sağlayıcınız test için kapta ne kadar çişe ihtiyaç duyduklarını size bildirecektir.

Bazı durumlarda, idrar örneğinizi almak için sizin veya doktorunuzun bir kateter takması gerekebilir.

Sağlayıcınız, mesanenizin ve üretranızın içini inceleyen bir prosedür olan sistoskopi sırasında sitoloji testi için idrar örneği de toplayabilir.

Sağlayıcınız daha sonra idrar örneğinizi incelenmek üzere bir laboratuvara gönderecektir.

İdrar örneği hücrelerinin işlenmesi

İdrar örneği laboratuvara ulaştığında, bir patolog veya laboratuvar teknisyeni incelemek istedikleri hücreleri idrardan ayırmak için santrifüj adı verilen bir makine kullanabilir. Santrifüj, numuneyi çok hızlı bir şekilde döndürerek belirli hücreleri sıvıdan ayırır.

Patolog daha sonra hücreleri bir mikroskop lamına koyar ve özel renkli boyalar kullanarak hücreleri boyayabilir. Boyalar patoloğun mikroskop altında hücrelerin belirli özelliklerini daha iyi görmesine yardımcı olur.

Örnek hücrelerin incelenmesi

Bir patolog veya laboratuvar teknisyeni idrar sitolojisi örneğini işleyip boyadıktan sonra hücreleri mikroskop altında inceleyerek anormal hücreler arar. Anormal hücreler bulurlarsa, bunları özel bir kalemle lamların üzerine işaretlerler. Bir patolog daha sonra bir rapor hazırlar.

Sonuçların paylaşılması

Patolog bir rapor hazırladıktan sonra bunu sağlık uzmanınıza gönderecektir. Sağlık uzmanınız sonuçları sizinle birlikte gözden geçirecek ve sonraki adımları belirleyecektir.

İdrar sitolojisi testinden sonra ne beklemeliyim?

Test sonuçlarınızı almanız biraz zaman alabilir. İdrar analizi testlerinde sınırlamalar olduğundan, sağlık uzmanınız üriner sistem kanserini aramak için muhtemelen başka testler veya prosedürler yaptırmanızı isteyecektir.

Bu nedenle, sağlık hizmeti sağlayıcınız sonuçları sizinle paylaşmadan önce tüm testlerin sonuçlarını almak isteyebilir. Sağlayıcınız, sonuçları nasıl belirleyecekleri ve paylaşacaklarına ilişkin süreçlerini size bildirecektir.

İdrar sitolojisi testinin herhangi bir riski veya yan etkisi var mıdır?

İdrar analizi testi yaptıran çoğu kişi bunu steril bir kaba işeyerek yapar ve bunun herhangi bir riski veya yan etkisi yoktur.

Sağlık uzmanınız idrarınızı bir kateter (üretranıza yerleştirilen dar bir tüp) kullanarak almak zorunda kalırsa, idrar yolu enfeksiyonu (İYE) riski altında olabilirsiniz. İYE yaygın ve tedavi edilebilir bir durumdur.

Sonuçlar ve Takip

İdrar sitolojisi testinden ne tür sonuçlar alırsınız ve bunlar ne anlama gelir?

Patologlar idrar sitolojisi raporunda birçok farklı terim kullanabilir. Sağlık uzmanınız sonuçları size açıklayacaktır. Soru sormaktan çekinmeyin.

Genel olarak sonuçlar, idrar örneği hücrelerinin anormal hücreler, kanser öncesi hücreler ve/veya kanser hücreleri açısından negatif veya pozitif olup olmadığını ortaya koyacaktır.

Sonuçlarınıza dahil edilebilecek bazı terimler şunlardır:

 • Yetersiz numune: Bu, idrar örneğinizde patoloğun incelemesi için yeterli hücre olmadığı anlamına gelebilir. Bu sonucu alırsanız başka bir idrar örneği almanız gerekebilir.
 • Yüksek dereceli ürotelyal karsinom için negatif: Bu, patoloğun idrar örneğinizde hiçbir kanser hücresi veya anormal hücre bulamadığı anlamına gelir.
 • Atipik ürotelyal hücreler: Bu, patoloğun idrar örneğinizde bazı anormallikler bulduğu, ancak hücrelerin kanser olarak kabul edilecek kadar anormal olmadığı anlamına gelir.
 • Yüksek dereceli ürotelyal karsinom için şüpheli: Bu, patoloğun idrar örneğinizde kanser olabilecek anormal hücreler bulduğu anlamına gelir.
 • Yüksek dereceli ürotelyal karsinom için pozitif: Bu, patoloğun idrarınızda kanser hücreleri bulduğu anlamına gelir.

İdrarınızdaki anormal hücreler idrar yolunuzdaki iltihaplanmanın bir işareti de olabilir. Mesanenizin yakınında radyasyon tedavisi gördüyseniz idrarınızda anormal hücreler de olabilir.

İdrar sitolojisi testi sadece kanser teşhisine yardımcı olabilir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları bunu yalnızca üriner sistem kanserlerini teşhis etmek için kullanmazlar.

İdrarınızda atipik, şüpheli veya kanser hücreleri varsa, sağlık uzmanınız muhtemelen mesanenizi ve idrar yolunuzu incelemek için sistoskopi veya BT taraması gibi daha ileri testler yaptırmanızı isteyecektir.

İdrar sitolojisi testimin sonuçlarını ne zaman öğreneceğim?

İdrar sitolojisi testinizin sonuçlarını almak için gereken süre, aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli faktörlere bağlıdır:

 • Patoloğun daha fazla örneğe bakması gerekiyorsa.
 • Test özel boyalar veya prosedürler gerektiriyorsa.
 • Sağlık hizmeti sağlayıcınızın veya patoloğun ikinci bir görüşe ihtiyacı varsa.
 • Eğer başka testler yaptırdıysanız.
 • İşlem süresi.

Her durum kendine özgüdür, bu nedenle sağlık uzmanınız sonuçlarınızı ne zaman beklemeniz gerektiği konusunda size daha iyi bir fikir verecektir.

İdrar sitolojisi testi ne kadar doğrudur?

İdrar sitolojisi en çok invaziv yüksek dereceli (kanser hücreleri hızla büyür ve yayılır) tümörlerin ve karsinoma in situ’nun (vücutta sadece ilk oluştukları yerde bulunan bir grup anormal hücre) teşhisinde yardımcı olur. Bu iki durumun teşhisinde %95 doğruluk oranına sahiptir.

İdrar sitolojisi düşük dereceli karsinomu belirlemede o kadar başarılı değildir. Düşük dereceli (kanser hücreleri yavaş büyür ve yayılır) karsinom için %10 ila %50 doğruluk oranına sahiptir ve bu durum için önemli bir yanlış-negatif oranı vardır, yani idrar sitolojisi sonuçları düşük dereceli karsinom için negatiftir, ancak diğer testler kişinin aslında düşük dereceli karsinomu olduğunu gösterir.

Bir not

İdrar sitolojisi testleri, üriner sistem kanserlerinin teşhisinde yardımcı bir araç olabilir. Sağlık uzmanınız sizde bir tür idrar yolu kanseri olabileceğinden şüphelenirse, sadece idrar sitolojisi testi değil, muhtemelen birkaç test yaptıracağınızı unutmamanız önemlidir.

Bir tanı testinin sonuçlarını beklemek stresli olsa da, sonuçlar ne olursa olsun sağlık ekibinizin sizi desteklemek için orada olduğunu bilin. Süreç boyunca sağlık uzmanınıza soru sormaktan çekinmeyin.

Referanslar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *