«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Kifoplasti/Vertebroplasti Nedir

Kifoplasti/Vertebroplasti Nedir

Kifoplasti/vertebroplasti nedir

Kifoplasti/vertebroplasti nedir, kalın bir iğne ile yapılan bir omurga dolgu işlemidir ve omurlarınızı oluşturan omurlardaki kırıkları tedavi eder. Bu tedavi olmadan, bu kırılmalar omurganızın kısalmasına ve öne eğilmesine neden olabilir. Osteoporoz, kırıkların ana nedenidir.

Kifoplastlar / Vertebroplastlar

Kifoplasti / vertebroplasti nedir?

Kifoplasti/vertebroplasti, omurganızın ön kısmını (omur gövdesi) oluşturan kalın kemik kütlesindeki küçük kırıklar olan vertebral vücut kompresyon kırıklarını tedavi etmenin yollarıdır.

Omur gövdesi kırıkları, bir omurun çökmesine veya sıkışmasına neden olarak, omurganızın kısalmasına ve öne doğru eğilmesine neden olur. Bu, ağrıya ve kifotik (kamburlaşmış) bir deformiteye neden olabilir.

Kemiklerin incelmesi veya osteoporoz , vertebral kompresyon kırıklarının ana nedenidir. Omurga tümörlerine bağlı patolojik kırıklar da neden olabilir.

Kimler kifoplasti / vertebroplasti işlemleri Ne tür koşullar da tedavi edilir?

Kifoplasti/vertebroplasti genellikle osteoporotik veya patolojik vertebral kompresyon kırıklarının neden olduğu ağrılı ilerleyici (artan) sırt ağrısı olan kişiler için ayrılmıştır. Bu prosedürler için adaylar, kırıklar nedeniyle sıklıkla hareket etme ve işlev görme yeteneklerinde azalmaya sahiptir.

Kifoplasti/vertebroplasti tedavisi olmak için ağrınızın omur kırığı ile ilgili olması ve disk fıtığı, artrit veya darlık (daralma) gibi başka sorunlardan kaynaklanmaması gerekir .

Omurga kırığının varlığını doğrulamak için spinal röntgen, kemik taramaları ve bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları gibi görüntüleme testleri istenebilir. Osteoporozunuz varsa, sağlık uzmanınız bir çift enerjili röntgen absorpsiyometrisi (DXA) taraması isteyebilir.

kifoplasti Tedavisi nasıl Uygulanır?

Kifoplasti/vertebroplasti işlemi sırasında yüzüstü yatarsınız. Doktorunuz, trokar adı verilen içi boş bir iğneyi cildinizden ve omurun içine sokar. Trokarı uygun pozisyona yönlendirmek için floroskopi adı verilen bir tür röntgen kullanılır.

Trokar yerleştirildikten sonra, trokar yoluyla omur içine çimento (vertebroplasti) veya şişirilebilir balon benzeri bir cihaz (kifoplasti) yerleştirilir. Kifoplasti sırasında balon şişirildiğinde kemik çimentosu ile doldurulacak bir boşluk açar.

Kifoplasti/vertebroplasti işlemi sırasında ne tür anestezi kullanılır?

Kifoplasti/vertebroplasti, Doktorunuza ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, çoğunlukla genel veya lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilen minimal invaziv prosedürler olarak kabul edilir.

Yatarak mı yoksa ayakta tedavi yöntemi mi?

Prosedür tipik olarak ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilir. Aynı gün eve gönderileceksiniz.

Kifoplasti/vertebroplasti nedir İşlemden önce ne olur?

Prosedürünüzden önceki bir randevuda sağlık uzmanınız aşağıdakileri yapabilir:

 • Tipik bir fizik muayene yapın.
 • Omurganızın röntgenini çektirin.
 • Son hastalıkları tartışın.
 • Sahip olabileceğiniz alerjiler hakkında konuşun.
 • Aldığınız ilaçları listelediniz mi?
 • Kan testleri iste.
 • Aspirin, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar ve kan sulandırıcı ilaçları almayı bıraktınız mı?
 • İşlemden üç saat öncesine kadar herhangi bir şey yemeyi veya içmeyi bıraktınız mı?
 • Takı takmamanızı söyleyin.
 • Bol ve rahat giysiler giymenizi söyleyin.

İşlemden sonra ne olur?

Kifoplasti/vertebroplastiden sonra sizi eve götürecek birine ihtiyacınız olacak. Normal aktivitelere dönebilirsiniz, ancak en az altı hafta boyunca ağır kaldırma gibi zor eforlardan kaçınmaya çalışın.

Ağrıyı hemen hissedebilirsiniz veya birkaç gün sürebilir. Prosedürün kendisinin neden olduğu ağrı iki ila üç gün içinde kaybolmalıdır.

Bandajı iki gün boyunca açık tutun. Banyo yapmak yerine duş alın. Doktorunuzdandan gelen diğer talimatları dinleyin.

Kifoplasti/vertebroplastinin faydaları nelerdir?

Omur içine kemik çimentosu yerleştirildikten (vertebroplasti) sonra hastaların %75’i tekrar aktif hale gelir. Semptomsuz olabilirsiniz ve fizik tedavi veya rehabilitasyon yapmanız gerekmeyecektir.

Riskler nelerdir?

Bu işlem çok düşük risklidir. Enfeksiyon, kanama, artan sırt ağrısı veya uyuşukluk ve karıncalanma gibi küçük bir ihtimal var. Osteoporozunuz varsa, omurganızdaki diğer omur gövdelerinde ek kırık geliştirme riski vardır. Bu riskten kaçınmak için sağlık uzmanınız, kemik kalitenizi iyileştirmek için ilaç kullandığınızdan emin olmak isteyecektir.

Kifoplasti/vertebroplasti ağrılı mıdır?

Trokarın yerleştirildiği bölgede ağrı hissedebilirsiniz. Ancak, bu birkaç gün içinde çözülmelidir. Bölgeye buz uygulamak, herhangi bir ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kifoplasti/vertebroplasti ne kadar etkilidir?

Genellikle bu işlemden sonraki 48 saat içinde ağrı kesici ve gelişmiş hareketlilik (hareket) sağlar. Bununla birlikte, bazı durumlarda, hemen ağrı kesici hissedebilirsiniz.

İşe/okula ne zaman dönebilirim?

Hastaların çoğu sonuçlardan memnundur ve birçoğu vertebra kırığı öncesi yaptıkları olağan aktivitelerinin çoğuna geri döner.

Sağlık uzmanımla ne zaman iletişime geçmeliyim?

Kifoplasti/vertebroplasti işlemi sonrası Enfeksiyon kaparsanız, aşırı kanamanız olursa, uyuşukluk veya karıncalanma hissederseniz veya ağrınız kötüleşirse hemen sağlık uzmanınıza başvurun.


İlgili Sağlık Makalerleri

6 Ameliyatsız Kalp Tedavisi Yöntemleri
Bebeklerde ve çocuklarda Skolyoz Belirtileri
Saç Ekimi ile İlgili En Çok Merak Edilenler
Trombolitik Tedavi Nedir ?
Erişkin Skolyozu

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *