«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Vasküler Bunama Nedir ?

Vasküler Bunama Nedir ?

Vasküler Bunama Nedir

Vasküler Bunama Nedir; Vasküler bunama, bir başka adı ile vasküler demans, kan damarlarına zarar veren ve beyninize kan akışını engelleyen koşullardan kaynaklanır. Koşullar kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol seviyelerini içerir. Demans hafızayı, düşünme becerilerini, davranışı, dili ve kişiliği etkiler. Tedavi, kan damarı hastalıklarının yanı sıra kalp-sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini yönetmeyi içerir.

Vasküler Bunama Nedir ?

Vasküler Demans Nedir?

Vasküler bunama Nedir ; Vasküler Demans , yaygın bir bunama türüdür . Vasküler bunama düşünme becerilerinizi, hafızanızı, dilinizi, davranışlarınızı ve kişiliğinizi etkileyebilir. Vasküler bunama, inme veya beyninizin bölgelerine kan akışının azaldığı diğer durumlardan sonra ortaya çıkabilir . Uygun kan akışı olmadan, gerekli oksijen ve besinler iletilmez ve beyin dokusu zarar görür.

Vasküler bunama, beyninizdeki bir kan damarı tıkanıklığıyla ilişkili en az iki tür düşünme becerisinde (hafıza ve dil gibi) bir düşüş varsa ve günlük yaşamda işlev görme yeteneğinizi bozarsa teşhis edilir. İkiden daha az beceride bozukluk varsa veya bilişteki değişiklikler günlük işlevinizi etkilemiyorsa bu duruma vasküler bilişsel bozukluk denir.

Vasküler demans, Alzheimer hastalığından sonra yaşlı erişkinlerde ikinci en yaygın bunama nedenidir .

Hangi yetenekler etkilenir?

Unutkanlık ve akıl yürütme veya problem çözme sorunları, vasküler demansı olan bir kişide genellikle en belirgin değişikliktir, ancak düşünme hızı, iletişim becerileri, uzamsal beceriler (yön veya derinlik algısı gibi) veya dikkat ve dikkat gibi diğer yetenekler de bozulabilir. konsantrasyon.

Hasarlı beyin bölgelerinin boyutu ve konumu, hangi yeteneklerin etkilendiğini belirler. Ek felçler meydana gelirse veya azalan kan akışıyla ilgili sorunlar devam ederse, giderek daha fazla beyin dokusu hasar görür ve daha fazla yetenek etkilenir.

Vasküler bunama ne kadar yaygındır?

Demans teşhisi konan yaşlı yetişkinlerin yaklaşık %15 ila %20’sinde vasküler demans vardır. En çok 60 ila 75 yaş arasındaki yaşlı erişkinlerde görülür. Vasküler bunama, kadınlardan çok erkekleri etkiler. Siyahi insanların diğer ırklardan insanlara göre vasküler bunamaya sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Kimler vasküler demans riski altındadır?

Sizi kalp hastalığı ve inme riskine sokan tıbbi durumların çoğu, sizi vasküler bunamaya karşı daha savunmasız hale getirebilecek aynı risk faktörleridir. Aşağıdaki durumlarda daha yüksek bir riskiniz olabilir:

 • Daha yaşlılar (> 60’tan büyük).
 • Yüksek kan basıncınız ( hipertansiyon) varsa.
 • Bir veya daha fazla felç geçirmiş olmak.
 • şeker hastası olmak
 • Yüksek kolesterol ve lipid seviyelerine sahip olmak .
 • Düzensiz kalp ritminiz varsa ( aritmiler , atriyal fibrilasyon ).
 • Sigara içen
 • Fiziksel olarak aktif değiller.
 • fazla kilolu
 • Ailede beyindeki kan akışını engelleyen kan damarlarının nadir görülen kalıtsal hastalıkları öyküsü var.

Farklı beyin hasarı modelleri vasküler bunamaya neden olabilir mi?

Evet, vasküler bunama için ilgili kan damarlarının sayısını ve türünü ve semptomların ilerleme şeklini yansıtan farklı terimler vardır.

 • Çoklu enfarktüslü demans: “Multi” birçok anlamına gelir ve “enfarktüs” inme anlamına gelir, yani multi-enfarktüs, beyninizin birçok bölgesine kan akışını etkileyen birçok felç anlamına gelir. Bu vuruşlardan kaynaklanan değişiklikler genellikle meydana geldiklerinde fark edilir ve bu nedenle bilişsel değişiklikler adım adım gerçekleşir (birden çok zaman diliminde ani kötüleşme).
 • Binswanger hastalığı: Bu, beyaz madde boyunca yer alan küçük kan damarlarının (“kabloları” veya beyin bölgeleri arasındaki bağlantıları içeren beyninizin derin bölgeleri) zamanla ateroskleroz (“atardamarların sertleşmesi”) tarafından bloke edildiğinde meydana gelen vasküler demans için kullanılan bir terimdir. ). Subkortikal vasküler demans olarak da adlandırılan bu tip bunama, zamanla kademeli olarak ortaya çıkar (ani kötüleşme dönemleri olmadan).
 • Stratejik tek enfarktüsten kaynaklanan vasküler demans: Tıkanma birden fazla düşünme yeteneği için gerekli olan beyin dokusunu yok ederse, vasküler demans yalnızca bir vuruştan sonra ortaya çıkabilir.

BELİRTİLER VE NEDENLER

Vasküler demansın belirtileri nelerdir?

Semptomlar kişiden kişiye değişir. Beynin etkilenen bölgelerine ve hasarın boyutuna bağlıdırlar. Semptomlar, büyük bir felçten sonra ortaya çıktıklarında en belirgin ve ani olabilir. Bununla birlikte, daha tipik olarak, semptomlar yıllar içinde adımlar halinde ortaya çıkar. İyileştiğinizi düşündüğünüz kısa dönemler bile olabilir. Daha fazla vuruş olursa, yine de daha fazla düşüş olabilir.

Semptomlar şunları içerebilir:

 • Hafıza sorunları.
 • Yürüme ve/veya denge sorunları, ayaklarını sürüyerek yürüme, kas zayıflığı.
 • Kelimeleri anlamada veya kullanmada sorun.
 • Konsantrasyon, yönergeleri takip etme, akıl yürütme, organize etme, planlama, anlama ve görevleri tamamlama sorunları.
 • Depresyon, sinirlilik, kişilik ve davranış değişiklikleri.
 • Karışıklık (geceleri artabilir; “gün batımı”).
 • Kontrolsüz gülme veya ağlama nöbetleri.
 • Bağırsak veya mesane kontrol sorunları (inkontinans).
 • Titreme veya azaltılmış ince motor kontrolü (beceriksizlik).

Vasküler bunamaya ne sebep olur?

Vasküler bunama, beyninizdeki kan damarlarına zarar veren veya kan akışını kısmen veya tamamen engelleyen koşullardan kaynaklanır. Kan akışını azaltmak, beyninize oksijen ve besin iletimini engeller. Bunlar olmadan beyin hücreleri ölmeye başlar.

Vasküler demansın yaygın nedenleri şunlardır:

 • Beyninizdeki beyin hücrelerini besleyen birçok kan damarının (iskemik inmeler) veya küçük kılcal damarların (küçük damar hastalığı) daralması ( ateroskleroz ) ve/veya tıkanması.
 • Beyninizin içindeki yırtılmış bir kan damarından kanama (hemorajik inme gibi).
 • Enfeksiyon, iltihaplanma, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol seviyeleri dahil olmak üzere kan damarlarına zarar veren diğer durumlar.

TEŞHİS VE TESTLER

Vasküler bunama nasıl teşhis edilir?

Sağlık uzmanınız tıbbi geçmişinizi ve aile tıbbi geçmişinizi toplayacak, ilaçlarınızı gözden geçirecek ve fizik muayene yapacaktır. Kan tahlili, beyin taramaları, nöropsikolojik (düşünme becerileri) değerlendirme veya psikiyatrik/psikolojik değerlendirme gibi ek testler isteyebilirler. Bazı değerlendirmeler ve testler için bir nöroloğa yönlendirilebilirsiniz.

İlaç incelemesi

Bazı ilaçların yan etkileri, aynı zamanda vasküler demansın bir belirtisi olan kafa karışıklığına neden olabilir. Bu ilaçlar arasında uyku hapları, idrar kaçırma ilaçları, sakinleştiriciler, antihistaminikler ve ağrı kesiciler bulunur.

Kan testleri

Beyin fonksiyonlarını etkileyen sağlık problemlerini tespit etmek için kan testleri istenebilir. Kanınız enfeksiyon belirtileri, iltihaplanma, yetersiz tiroid, vitamin eksikliği (özellikle B12) ve karaciğer veya böbrek fonksiyon sorunları açısından incelenecektir.

Beyninizin görüntüleme testi şunları içerebilir:

 • Bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI). CT, beyninizin ayrıntılı görüntülerini göstermek için X-ışınları ve bir bilgisayar kullanır. MRI, beyninizin ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için mıknatıslar, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanır. Bu görüntüleme testleri beyninizde inme, kanama, tümörler ve sıvı olduğuna dair kanıt arar.
 • FDG-PET taraması. Bu, bir tür glikozun beyin dokusu tarafından nasıl emildiğinin modeline göre bunama türünün belirlenmesine yardımcı olan özel bir beyin taraması türüdür.

nöropsikolojik testler

Problem çözme, öğrenme, muhakeme, hafıza, planlama ve muhakeme ve dil dahil olmak üzere zihinsel yetenekleriniz yazılı ve bilgisayarlı testlerle değerlendirilir.

Psikiyatrik/Psikolojik değerlendirme

Bir akıl sağlığı uzmanı sizi depresyon belirtileri, ruh hali değişiklikleri veya hafıza kaybına neden olabilecek diğer akıl sağlığı sorunları açısından kontrol edebilir.

YÖNETİM VE TEDAVİ

Vasküler bunama nasıl tedavi edilir?

Beyin hasarı bir kez yapıldıktan sonra tamir edilemez. Tedavi, kontrol edilebilir faktörleri yöneterek ek hasarı önlemeyi veya yavaşlatmayı amaçlar.

Tedaviler

 • Vasküler bunamaya neden olabilecek hastalıkları tedavi etmek için ilaçlar: Sağlık uzmanınız, yüksek tansiyonunuzu düşürmek, yüksek kolesterol düzeylerini düşürmek, kan şekerinizi (diyabet) kontrol etmek ve kanın pıhtılaşmasını önlemek için kanınızı inceltmek için (gerektiğinde) ilaçlar yazacaktır.
 • Beyninize kan akışını iyileştirmeye yönelik prosedürler: Bu prosedürler, karotis endarterektomi , anjiyoplasti ve stent yerleştirmeyi içerebilir .
 • Düşünme problemlerini iyileştiren ilaçlar: Kolinesteraz inhibitörleri, Alzheimer hastalığında demans semptomlarına yardımcı olmak için reçete edilen ilaç sınıfıdır. Semptomlarınız hafıza kaybı, farkındalık eksikliği ve kafa karışıklığı içeriyorsa veya Alzheimer hastalığınız da varsa, sağlık uzmanınız bu tür ilaçları reçete edebilir. Örnekler donepezil (Aricept®), rivastigmin (Exelon®), galantamin (Razadyne®) içerir. Memantin (Namenda®), Alzheimer hastalığında demansı tedavi etmek için onaylanmış başka bir ilaç sınıfıdır.
 • Depresyon tedavisi için ilaç tedavisi: Depresyon genellikle vasküler bunama ile ortaya çıkar ve beyin işleviyle ilgili sorunları artırabilir. Depresyonunuz varsa, sağlık uzmanınız antidepresan ilaçlar reçete edebilir.
 • Vasküler bunamaya yol açan risk faktörlerini yönetmek için yaşam tarzı değişiklikleri: “Önleme” bölümüne bakın.

Fiziksel, mesleki ve konuşma terapisi

Fiziksel ve fonksiyonel yeteneklerinizi geliştirmek için fiziksel ve mesleki terapistlerle çalışabilirsiniz. Bir konuşma terapisti, bilgisayar programlarını, oyunları ve diğer öğretim yöntemlerini kullanarak bilişsel görevleri uygulama ve bozuklukların nasıl telafi edileceğini öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

Danışmanlar ve destek grupları

Duygusal sorunları veya depresyonu yönetmek için bir sosyal hizmet görevlisi veya danışmanla görüşmekten faydalanabilirsiniz. Yerel bölgenizdeki – sizin ve bakıcınız için – demans destek grupları hakkında bilgi için sosyal görevlinize veya sağlık uzmanınıza danışın.

ÖNLEME

Vasküler bunama önlenebilir mi?

Vasküler bunama ile diğer bunama türleri arasındaki muhtemelen en önemli fark, vasküler bunamanın daha önlenebilir olmasıdır. Beyninizi besleyen kan damarlarının tıkanması, hayatınız boyunca risk faktörleri yönetilirse birçok kişi için geciktirilebilecek ve hatta önlenebilecek bir durumdur.

Kan damarlarınızı etkileyen durumlar için risk faktörlerini azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Bu durumlar kalp hastalığı, ateroskleroz, diyabet, kan basıncı ve kolesterolü içerir.

Beyin koruma stratejileri şunları içerir:

 • “Sayılarınızı” normal sınırlar içinde tutmak: kan basıncı (normal BP: < 120/80 mm Hg), kolesterol düzeyleri (toplam: < 200 mg/dL’den az; LDL < 100 mg/dL’den az; trigliseridler < <150 mg/dL) ve kan şekeri seviyeleri (<126 mg/dL’den az).
 • Kilo vermek , fit olmak. Çoğu gün 30 dakika egzersiz yapın .
 • Sağlıklı, dengeli beslenme ( Akdeniz veya Dash gibi ).
 • Sigarayı bırakmak Bırakma programlarıyla ilgili yardıma veya bağlantıya ihtiyacınız olup olmadığını sağlık uzmanınıza sorun.
 • Alkol tüketimini azaltmak. Erkekler günde birden fazla alkol içeren içecek içmemelidir; kadınların ikiden fazla olmaması gerekir.
 • Stresinizi yönetmek . Gevşeme egzersizleri, meditasyon, yoga ve diğer yöntemleri deneyin.
 • Tüm ilaçlarınızı sağlık uzmanınızın önerdiği şekilde almak. Belirtileriniz değişirse veya kötüleşirse, sağlık uzmanınızı arayın. Önce sağlık uzmanınızla konuşmadan dozunuzu asla durdurmayın veya değiştirmeyin.

İleri yaş veya genetik gibi vasküler demans için bazı risk faktörleri önlenemez, ancak birçok risk faktörü önlenebilir.

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

Bana vasküler demans teşhisi konulursa ne bekleyebilirim?

Vasküler bunama zamanla kötüleşebilir. Değişiklikler ani adımlarla veya kademeli olarak gerçekleşebilir. Her insanın kendine özgü bir yolculuğu vardır. Genel olarak, vasküler demansı olan kişiler, ilave inme veya kalp krizi riskinin artması nedeniyle daha kısa bir yaşam beklentisine sahiptir.

Tedaviler hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Siz ve sağlık uzmanınız, semptomlarınızı ve hastalığın evresini yönetmek için en uygun tedavi planını geliştirmek için birlikte çalışacaksınız.

BİRLİKTE YAŞAMAK

Bana vasküler demans teşhisi konduktan sonra sağlık uzmanımı ne zaman aramam gerekir?

Siz veya bakıcınız, belirtilerinizde herhangi bir kötüleşme fark ederse veya yeni belirtiler ortaya çıkarsa sağlık uzmanınızı aramalısınız. Sağlık uzmanınız veya sağlık ekibiniz, belirtilerinizdeki değişikliğe neyin neden olduğunu belirlemek için değişiklikleri değerlendirmek ve ilaç dozlarını ayarlamak veya gerektiğinde ilaçları değiştirmek veya daha fazla test yapmak isteyecektir.

Vasküler demansı olan bir kişi ne kadar süre kendine bakabilir?

Vasküler bunaması olan bir kişi, ilaçları yönetmek, faturaları ödemek veya yemek hazırlamak gibi günlük işlevlerin en azından bazı yönlerinde yardıma ihtiyaç duyacaktır. Siz veya vasküler demansı olan aile üyeniz birçok şeyi kendi başına yapabilir;

bununla birlikte, hangi yeteneklerin etkilendiğine bağlı olarak, yalnız yaşamaları güvenli olmayabilir. Vasküler demansı olan bazı kişiler için, özellikle demansı olan kişilerle ilgilenen tesislerde daha özel bakım gerekebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Demans ve vasküler demans arasındaki fark nedir?

Demans, birinin günlük yaşama müdahale edecek kadar şiddetli bilişsel gerileme yaşadığı anlamına gelir. Alzheimer hastalığı, Lewy cisimcikli demans , vasküler demans, frontotemporal demans, Parkinson hastalığına bağlı demans ve diğerleri dahil olmak üzere birçok demans türü vardır.

Vasküler bunama ile Alzheimer hastalığı arasındaki fark nedir?

Her ikisi de daha geniş demans şemsiyesi altındaki koşullar olsa da, önemli farklılıklar vardır. İlk olarak, bu bunamaların nedeni farklıdır. Alzheimer hastalığına beyninizdeki sinir hücreleri arasında ve içinde amiloid plakları ve tau proteinlerinin birikmesi neden olur.

Bu beyin hücrelerinin ölmesine neden olur. Vasküler bunama, beyninizin bölgelerine kan akışının olmamasından kaynaklanır, bu da beyin dokusu hasarına ve ölüme neden olur.

Diğer bir fark, semptomların gelişme hızıdır. Alzheimer semptomları genellikle yavaş ve sabit bir hızda gelişir. Vasküler demansın seyri genellikle ani düşüş dönemleri (bazen bunu bir miktar iyileşme izler) ve ardından ek felçler meydana geldikçe daha ani düşüş dönemleri olan bir merdiven gibidir.

Ayrıca bu hastalıklarda bazı belirtiler zamanın farklı noktalarında ortaya çıkar. Hafıza kaybı, Alzheimer hastalığının erken bir belirtisidir; Erken Alzheimer hastası bir kişi genellikle aynı soruyu farkında olmadan birkaç dakika içinde sorar, bir aile üyesini tanıyamaz veya yaygın kullanılan kelimelerin anlamlarını unutmuş gibi görünebilir.

Beynin o bölgesi hastalığın erken döneminde hasar görmedikçe, bu mutlaka vasküler demansın erken bir belirtisi değildir. Bunun yerine, vasküler demans öncelikle yürütücü işlevleri, muhakeme, muhakeme ve problem çözme gibi becerileri etkileme eğilimindedir.

Hafıza sorunları genellikle unutkanlık olarak ortaya çıkar; Bununla birlikte, bir kişi, üzerinde düşünmesi için daha fazla zaman verildiğinde veya bazı ipuçları verildiğinde, unuttuğu şeyi genellikle hatırlayacaktır.

Vasküler bunama kalıtsal mıdır?

Vasküler bunama kalıtsal değildir, ancak vasküler bunamaya neden olan bozukluklar kalıtsal olabilir.

Belirli genlerdeki mutasyonların neden olduğu iki nadir vasküler demans formu vardır. Her ikisi de esas olarak beyninizin beyaz maddesindeki küçük kan damarlarını etkiler. Bunlar:

 • CADASIL: Subkortikal infarktlar ve lökoensefalopati ile serebral otozomal dominant arteriyopati.
 • CARASIL: Subkortikal infarktlar ve lökoensefalopati ile serebral otozomal resesif arteriyopati.

CADASIL, yalnızca bir ebeveynin çocuğunuzun onu miras alması koşuluna sahip olmasını gerektirir; Çocuğunuzun hastalığı miras alması ve belirtiler göstermesi için CARASIL’in her iki ebeveynin de durumun taşıyıcısı (durumun dış belirtileri yok) olması gerekir.

Paylaşılan belirtiler, düşünme ve anlama becerilerinde azalma, kafa karışıklığı ve kişilik ve davranış değişiklikleri içerir. CADASIL’e özgü semptomlar, migren baş ağrıları ve tekrarlayan felçlerdir. CARASIL’in yaygın semptomları bacaklarda sertlik ve yürüme güçlüğüdür.

Vasküler bunamanın tedavisi var mı?

Vasküler bunama teşhisi konduktan sonra tedavisi yoktur. Bununla birlikte, ilaçlarla, beyninize kan akışını iyileştirmeye yönelik prosedürlerle ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleriyle daha fazla düşüşü önlemek mümkün olabilir. Her kişinin düşüş hızı kendisine özeldir.

Vasküler demansı tedavi etmek için özel olarak onaylanmış herhangi bir ilaç var mı?

Vasküler demansı tedavi etmek için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından özel olarak onaylanan hiçbir ilaç yoktur. Bununla birlikte, vasküler demans için risk faktörlerinizi yönetmek için, örneğin yüksek kolesterol seviyelerini ve yüksek tansiyonu tedavi eden ilaçlar ve ayrıca diyabet ve komplikasyonlarını yönetmek için birçok ilaç reçete edilebilir.

Sağlık uzmanınız, spesifik semptomlarınıza göre fayda göreceğinizi düşünüyorsa, Alzheimer hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçları reçete edebilir.

Karışık demans nedir?

Karışık demans, beyninizde aynı anda birden fazla demans türünün meydana gelmesidir. Örneğin, Alzheimer hastalığının beyninizde vasküler bunama veya Parkinson hastalığı bunaması ile aynı anda bulunması alışılmadık bir durum değildir.

Sağlıklı Türkiye’ den Bir not

Size veya sevdiğiniz birine vasküler bunama teşhisi konduysa, yalnız olmadığınızı bilin. Hemen hemen herkes, birçok formundan biri veya daha fazlası ile demanstan etkilenmiştir. Diğer türlerden farklı olarak vasküler bunama, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürürseniz ve kalp hastalığı, felç ve diyabet gibi çok yaygın durumlardan kaçınabilir veya sıkı bir şekilde yönetebilirseniz ertelenebilir ve hatta önlenebilir. vasküler demansın altında yatan nedenler.

Yıllardır bu rahatsızlıklara zaten sahipseniz ve şu anda vasküler demans teşhisi konduysa, gidişatınızı fazla değiştiremeyebilirsiniz. Ancak her zaman umut vardır. Demans ve onu daha iyi yönetmenin yolları hakkında giderek daha fazla şey öğreniliyor. Durumunuzu bilmek, size ve ailenize, geleceğinizi hazırlamak ve planlamak için zaman verir.

İhtiyaç duyabileceğiniz bakım türü ve onu nerede almak istediğinizi öğrenebilirsiniz. Tüm sağlık ekibiniz size yardıma hazır. Sağlık ekibiniz durumunuzu yönetecek, ihtiyaçlarınız değiştikçe bakımınızı ayarlayacak, sizi ve ailenizi eğitecek ve duygusal destek sağlayacaktır. Muazzam bir pratik yardım ve duygusal rahatlık kaynağı olabilecek yerel destek gruplarını sorun.


İlgili Sağlık Makaleleri


Kaynaklar :

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *