«
 1. Anasayfa
 2. Şifalı Bitkiler
 3. Abdesbozan Otu Faydaları

Abdesbozan Otu Faydaları

abdestbozan otu faydaları

Abdestbozan otu, Anadolu’nun ıssız ve nemli bölgelerinde kendine özgü bir iz bırakan doğal bir bitkidir. Hem geleneksel tıpta hem de modern sağlık uygulamalarında önemli bir yere sahip olan bu bitkinin, bilinmeyen pek çok yönü vardır. Bu makalede, abdestbozan otunun nerede yetiştiğinden, ne işe yaradığına kadar, abdestbozan otu hakkında merak edilen her şeyi bulacaksınız. Ayrıca, bitkinin etimolojisi ve popüler kullanım alanları hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Haydi, abdestbozan otunun sırlarını birlikte keşfedelim

ABDESBOZAN OTU

Abdesbozan Otu Nedir

Latince Adı: Pimpinella spinosum
Diğer adları: saxisfrage, Poterium

Gülgillerden; siyah ve yeşil boya çıkartılan bir bitkidir. Şifa olarak kullanılan kökü çok acıdır. Ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesi’nin yüksek rakımlı yerlerinde yetişir. Yaprakları salatalarda kullanılabilir.

Kökleri ve yaprağı kaynatılıp içilir. Ayrıca bu bitkiden siyah ve yeşil boya da elde edilir. Abdestbozan otunun yapraklarında hoş bir koku bulunur. Kökü bergapten, pimpinellin ve sphondin içerir.

Abdestbozan otu ; Antalya çevresinde yetişir. Geniş yaprakları ve kökü insan şeklindedir.Fena kokusu vardır. Tohumları ve Bitkisi Kullanılır.

Abdesbozan Otu Faydaları

 • Vücuda dinçlik verir.
 • Mideyi kuvvetlendirir.
 • Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir,
 • sindirime yardımcı olur.
 • Baş ve göğüs ağrılarını dindirir.
 • Balgamı söker.
 • Boğmaca ve öksürüğe iyi gelir.
 • Bademciklerde oluşan şişlikleri indirir.
 • Çıbanların olgunlaşmasına,
 • burun kanamalarını kesmeye yardımcı olur.
 • Ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi vardır.

Abdesbozan Otu kullanım şekli

Abdestbozanotu yaprağı çay gibi demlenerek güneş yanığı meydana gelmiş yüzlerin yıkanarak tedavi edilmesinde kullanılır.

Abdestbozan otu kökleri, sinir otu çayına katılırsa iltihap durdurucu etki gösterir. Bunun için abdest bozan otunun kökü kurutulup öğütülür. Bir bardak suya bir yemek kaşığı koyulur ve 10 saat bekletildikten sonra süzülerek içilir. Bu karışımı günde 2 su bardağı içmek gerekir.

Gargara yapmak için 2 yemek kaşığı toz 1/4 litre suda kaynatılır, soğuyunca kullanılır.

Abdestbozan otu Çayının Faydaları

 • Bağırsak gazlarını giderir.
 • İdrar yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Mideyi kuvvetlendirir, yanmasını önler.
 • Göğüs ve baş ağrılarını giderir.
 • Vücuda dinçlik verir. Bademcik şişlerini indirir.
 • Burun kanamalarını keser.

C vitamini içeren yaprakları salatalarda, faydalı bitki katılmış tere yağlarda ve yumuşak peynirlere çeşni katmak üzere kullanılır. Biberiye ve tarhunla birlikte elde edilen karışımı sirkelere ve salatalarda kullanılır.

Abdestbozan otu Kullanımı:

DEKERASYONDA: Resmi nitelikli bahçelrin kenarlarına dikilir.

SOFRADA: Fındıksı ve keskin hıyar kokusu taşıyan yapraklar garnitürlere, salatalara,yararh ot katılmış tereyağlara ve yumuşak peynirlere çeşni katmak üzere ya da sebze yemeklerine serpilerek eklenir. Güveç ve kremalı çorbalara pişme işleminin başında konur.

Öteki yararlı otlara özellikle biberiye ve tarhunla karıştırılır. Bu karışım sirkeye salata terbiyelerine çeşni katmakta ve yaz içkileri ile punca serinletici bir etki kazandırmakta kullanılır.

KOZMETİKTE: Güneş yanıklarına karşı çay gibi demlendirilerek yüzü yıkıyacak etkin bir sıvı elde edilir.

TIPTA: Sindirime yardımcı olmak üzere C vitamini içeren yaprakları yemeklerin üzerine serpilir.Ayrıca tonik ve idrar getirici çay olarak demlendirilip içilir.

Abdestbozan otu Tıbbi Özellik Ve Faydaları

a) Mafsal ve baş ağrılarına lapası yapılıp konulursa ağrıları geçirir.

b) Suyundan içine çekilir veya koklanırsa insanı uyutur. Suyu gargara yapılırsa diş ağrısını geçirir.

c) Bu bitkinin tohumları yutulursa rahim hastalıklarını geçirir.

d) Şevheti artırır,idrar yanmasını,kanın hararetini keser.

Hermes bu otun Hz.Süleyman ağacı olduğunu ve Hz.Süleymanın bunu yüzüğünün altına koyduğunu, onunla fevkelade işler, mucizeler gösterdiğini söylemiştir. Bütün mahlukat ona itaat etmiştir.

Yine Hermese göre İskender-i Zülkarneyn şarktan gayba giderken elinde bu ot varmış.Bu otun her derde deva olduğu söylenir.


İlgili Sağlık Makaleleri

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *