«
 1. Anasayfa
 2. Bulaşıcı Hastalıklar
 3. İspanyol Gribi Nedir?

İspanyol Gribi Nedir?

İspanyol Gribi

İspanyol gribi nedir?; 1918 İspanyol gribi salgını, dünya nüfusunun tahmini olarak %33’üne bulaştı. Etkili tedaviler ve yayılmayı önlemek için yaygın çabalar yoktu. COVID-19 salgınıyla ilgili bazı karşılaştırmalar var.

İspanyol Gribi Nedir?

GENEL BAKIŞ

İspanyol gribi nedir?

İspanyol gribi, bir tür kuşta (kuş kökenli) başlayan bir H1N1 virüsünün neden olduğu bir grip formuna verilen isimdi . İspanyol gribi bir pandemiydi, tüm dünyaya kolayca yayılan ve insanları enfekte eden yeni bir influenza A virüsü. Virüs yeni olduğu için, varsa çok az insan hastalığa karşı bağışıklığa sahipti.

1918’den 1919’a kadar, İspanyol gribi dünya çapında tahminen 500 milyon kişiye bulaştı. Bu, o zamanlar dünya nüfusunun yaklaşık %33’üne tekabül ediyordu. Ayrıca İspanyol gribi yaklaşık 50 milyon insanı öldürdü. Ölümlerin yaklaşık 675.000’i ABD’deydi

Tıpkı bugün aldığımız grip gibi, İspanyol gribi de özellikle 5 yaş altı bebekler ve 65 yaş üstü insanlar için zararlıydı. İspanyol gribini farklı kılan bir şey de 20 yaşında çok sayıda sağlıklı yetişkini öldürmesiydi. 40 yıla kadar.

BELIRTILERI VE NEDENLERI

İspanyol gribine ne sebep oldu?

İspanyol gribi, daha sonraki araştırmalar sırasında keşfedildiği gibi, bir kuş konağında (kuş gribi) başlayan bir tip A grip virüsüydü. Bir noktada memelilere bulaştı.

Grip türleri A ve B, mevsimsel grip salgınlarından (topluluklardaki salgınlardan) sorumludur. A tipi influenza formları, şimdiye kadar pandemilere (dünya çapında salgınlara) neden olduğu bilinen tek türdür.

İspanyol gribinin belirtileri nelerdi?

İspanyol gribinin belirtileri, grip mevsiminde hepimizin dikkat ettiği belirtilere benziyordu. Bununla birlikte, İspanyol gribi semptomları daha şiddetliydi ve şunları içeriyordu:

 • Ani ve bazen çok yüksek ateş.
 • Kuru öksürük .
 • Baş ağrısı ve vücut ağrıları.
 • Boğaz ağrısı .
 • Titreme.
 • Burun akması.
 • İştah kaybı.
 • Aşırı yorgunluk (yorgunluk ).

İspanyol gribinin komplikasyonları nelerdi?

İspanyol gribine yakalanmanın bir sonucu olarak, birçok insan zatürree ve diğer solunum yolu hastalıklarından öldü. Bazı insanlar hastalandıkları gün öldüler.

TEŞHIS VE TESTLER

İspanyol gribi nasıl teşhis edildi?

İspanyol gribi teşhisi için herhangi bir test yapılmadı. Doktorlar, bildirilen belirti ve semptomlara güvenmek zorunda kaldı.

YÖNETIM VE TEDAVI

İspanyol gribi nasıl tedavi edildi?

İspanyol gribine karşı etkili ilaçlar veya grip komplikasyonları olarak insanların kaptığı enfeksiyonları tedavi edecek antibiyotikler yoktu. Ayrıca mekanik ventilasyon sağlayacak makineler ve yoğun bakım üniteleri de yoktu.

ÖNLEME

İspanyol gribi nasıl önlendi?

İspanyol gribine karşı ülke çapında bir önleme yöntemi yoktu. Bazı topluluklar bugün bize tanıdık gelebilecek önleme yöntemlerini uygulamaya koydu. Önlemler şunları içeriyordu:

 • İzolasyon veya insan kalabalığından uzak durmak. Buna okullar ve spor salonları gibi yerlerin kapatılması da dahildi.
 • Ellerinizi tam ve sık yıkamak .
 • Maske ve eldiven gibi koruyucular giyiyor.
 • Kütüphane kitapları gibi dış öğelere dokunmamak.
 • Toplum içinde tükürmemek.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1918-1919 pandemisinin arkasındaki hastalığa neden İspanyol gribi adı verildi?

İspanya’nın İspanyol gribinin kaynağı olması pek olası değildi. Grip ABD veya Fransa’da başlamış olabilir. Ancak İspanya, Birinci Dünya Savaşı sırasında tarafsızdı ve haberlerini sansürlemedi.

Bu nedenle İspanyol haber kaynakları, insanları hasta eden ve öldüren yıkıcı hastalığın sonuçlarını bildirdi. Dünyanın her yerinde insanlar hastalanıyor ve ölüyordu, ancak Birinci Dünya Savaşı’na dahil olan ülkeler haberleri sansürlüyordu.

İspanyol gribini bu kadar ölümcül yapan neydi?

İspanyol gribinin bu kadar çok insanı öldürmesinin sebeplerinden bazıları şunlardır:

 • Kısmen o sırada bilinmeyen nedene bağlı olarak etkili tedavi eksikliği.
 • Birinci Dünya Savaşı sırasında hayvanların ve insanların, özellikle de ordunun sıkışık yaşam düzenlemeleri.
 • Doktorların eksikliği. Doktorların önemli bir yüzdesi savaşta savaşıyordu.
 • Virüsün kendini kopyalama ve akciğerleri enfekte etme konusundaki olağanüstü yeteneği. Bu son özellik, İspanyol gribinden ölen insanlarda bulunan doku kullanılarak 1918 virüsüne yönelik araştırmalar sırasında bulundu.

İspanyol gribi salgını ne kadar sürdü?

İspanyol gribinin 1918’den 1919’a kadar sürdüğü söyleniyor, ancak bazı kaynaklar pandeminin bitiş tarihini 1920’de veriyor.

İspanyol gribi hala var mı?

İspanyol gribi salgını sona erdi, ancak benzer grip virüsleri hala aktif.

İspanyol gribi ile COVID-19 arasındaki farklar ve benzerlikler nelerdir?

İspanyol gribi ve COVID-19 virüsleri aynı değildir. Her ikisi de enfekte solunum damlacıklarında nefes alma yoluyla yayılan solunum yolu virüsleri olmaları bakımından benzerler.

Ayrıca, akut solunum sıkıntısı sendromunu (ARDS) hem yaptılar hem de neden olabilirler. Hükümetlerin onlarla savaşmaya çalıştıkları şekillerde de benzerler:

 • Teşhiste gecikmelerin önlenmesi.
 • İlaç geliştirme çabaları.
 • İzolasyon/kilitleme.
 • Maske ve eldiven gibi koruyucu giysiler.
 • Kapsamlı el yıkama gibi hijyen uygulamaları.

COVID-19, ABD’de İspanyol gribi kadar çok insanı öldürdü. Ancak ABD’nin nüfusu şimdi 1918’dekinden üç kat daha fazla, bu nedenle İspanyol gribi, bugüne kadar COVID-19’un olduğundan daha büyük bir Amerikalı yüzdesini öldürdü.

Ölüm nedenine bakacak olursak, İspanyol gribi olanlar genellikle zatürreden, COVID-19 olanlar ise çoklu organ yetmezliğinden öldüler.

Her virüs tarafından enfeksiyondan sonra ARDS geliştiren kişilerde bile, enfekte olmuş bireyler için herhangi bir tedavi olmadığı için COVID-19 için %53.4’e kıyasla ölüm oranı İspanyol gribi için %100’dü.

İspanyol gribi sağlıklı genç insanlar için daha ölümcül olurken, COVID-19 daha genç ve sağlıklı insanları önceki COVID-19 varyantlarından daha fazla enfekte eden delta varyantına kadar başka hastalıkları olan 65 yaş ve üstü insanları etkiledi.

Bir Not

Son COVID-19 salgını, 1918 İspanyol gribi salgınıyla birçok karşılaştırma getirdi. Bazı açılardan karşılaştırma adildi. Bu halk sağlığı krizlerinin her ikisinden de öğrendiğimiz dersleri, bir başkasını önlememize yardımcı olması için uygulamamız önemlidir.


İlgili Sağlık Makaleleri


Referanslar

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *