«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Anal Kaşıntı (Pruritis Ani) Belirtileri

Anal Kaşıntı (Pruritis Ani) Belirtileri

Pruritis ani

Pruritis ani, anal kaşıntı, anal bölgede kaşıntıya neden olan, geceleri veya bağırsak hareketinden sonra daha da kötüleşebilen dermatolojik bir durumdur. Çizilme hasarlara veya enfeksiyonlara neden olabilir.

Anal Kaşıntı – Pruritis Anih

pruritis ani (anal kaşıntı) nedir?

pruritus ani, anal bölgede kaşıntı ile karakterize dermatolojik bir durumdur. Kaşıntı geceleri veya bağırsak hareketinden sonra daha da kötüleşebilir. Bölgeyi kaşımak daha fazla tahrişe neden olur ve kaşıntıyı gidermek yerine daha da kötüleştirir. Tırnaklarla kaşımak cilt hasarına veya enfeksiyona neden olabilir. Kaşıntı-çizik döngüsü devam ederse, aşırı rahatsızlığa, ağrıya ve yanmaya neden olabilir.

Kaşıntı ani türleri nelerdir?

İki ana tip pruritus ani vardır – birincil ve ikincil.

 • Birincil (idiyopatik) pruritus ani — Bu durumun tanımlanabilir bir altta yatan nedeni yoktur. Bu, pruritus ani’nin en yaygın türüdür.
 • İkincil pruritus ani — Bu durum, altta yatan birçok farklı nedenlere bağlı olabilir. Enfeksiyonlar, kontakt dermatit veya diğer dermatolojik durumlar, sistemik hastalıklar ve diğer faktörleri içerebilir .

Kaşıntı ani ne kadar yaygındır?

Nüfusun %1-5’inin etkilendiği tahmin edilmektedir. Pruritus ani, erkeklerde kadınlara göre yaklaşık 4 kat daha fazladır. Primer veya idiyopatik pruritus ani, vakaların çoğunluğundan (yaklaşık %50-90) sorumludur.

Anal bölgede kuruluk ve tahrişe ne sebep olabilir?

Bağırsak hareketinden sonra bölgeyi temizlemek için sert sabunlar, hijyenik mendiller veya sert tuvalet kağıdı kullanılması nedeniyle anal bölge kuruyabilir ve tahriş olabilir. Anal bölgeye parfümlü tozlar, losyonlar, kremler, merhemler veya diğer ürünler uygulanırsa aşırı duyarlılık reaksiyonu meydana gelebilir. Aşırı terleme veya az miktarda dışkı maddesi tahrişe ve kaşıntıya neden olabilir.

Kaşıntı ani (anal kaşıntı) neden olur?

Pruritus ani genellikle kötü hijyenden kaynaklanmaz. Bunun yerine, anal bölgeyi temizlemek için sabunların ve diğer topikal ürünlerin aşırı kullanımı veya bir bez veya sert tuvalet kağıdı ile kuvvetlice ovma tahrişe neden olabilir. Anal bölgeye parfümlü tozlar, losyonlar, kremler, merhemler veya diğer ürünler uygulanırsa aşırı duyarlılık reaksiyonu meydana gelebilir.

Dar veya dar iç çamaşırı giyilirse aşırı terleme veya nem anal bölgede sıkışabilir. Gazlı içecekler, kafeinli içecekler (kahve, çay, kola) ve baharatlı veya asitli yiyecekler (domates, narenciye) gibi bazı yiyecek ve içecekler bu durumla ilişkilendirilmiştir. Sık bağırsak hareketleri (ishal) veya seyrek olanlar (kabızlık) da rol oynayabilir.

Kaşıntı ani’nin diğer nedenleri şunlardır:

 • Enfeksiyonlar: Bazı bakteri, mantar (maya) veya parazit türleri kaşıntıya neden olabilir. Staphylococcus aureus veya Streptococcus pyogenes (bakteri türleri), Candida albicans (bir maya), kıl kurdu (esas olarak çocuklarda) ve Sarcoptes scabiei (uyuz akarları), kaşıntı ve tahrişe neden olan bazı organizmalardır.
 • Dermatolojik durumlar: Sedef hastalığı , kontakt dermatit (alerjenlere veya diğer tahriş edici maddelere bağlı iltihaplanma) veya atopik dermatit (alerjisi olan hastalarda bulunan kronik bir durum) perianal bölgede kızarıklığa neden olabilir.
 • İltihaplı bağırsak hastalığı (Crohn hastalığı)
 • Stres veya kaygı gibi psikolojik faktörler
 • Sistemik hastalıklar: Bunlara diabetes mellitus , lösemi , lenfoma, tiroid hastalığı, böbrek hastalığı ve karaciğer bozuklukları (tıkanma sarılığı) dahildir.
 • Kolorektal ve anal bozukluklar : Rektal prolapsus , iç veya dış hemoroidler(Basurlar) , anal fissürler (ülserler) veya fistüller (anormal tüp benzeri pasajlar) pruritus ani ile ilişkilidir. Büyük dış hemoroidlerde artık dışkı miktarını çıkarmak zor olabilir. İç hemoroid kanamaya, fekal kirlenmeye veya drenaja neden olabilir.
 • Sistemik veya topikal ilaçlar : Kinin, kolşisin ve mineral yağ gibi ilaçların kullanımı pruritus ani ile ilişkilendirilmiştir.
 • Fekal veya üriner inkontinans : Çocuklar ve yaşlıların barsak veya mesane inkontinansı yaşama olasılığı daha yüksektir.

Kaşıntı ani (anal kaşıntı) nasıl teşhis edilir?

Doktor, dermatolojik durumlar ve diğer hastalıklar gibi altta yatan olası nedenleri belirlemek için tam bir tıbbi öykü alacak ve fizik muayene yapacaktır. Cilt renginde veya dokusunda, döküntülerde veya lezyonlarda değişiklik olup olmadığını araştırmak için alanı görsel olarak inceleyecektir. Doktor, aldığınız ilaçları ve bağırsak hareketlerinin türünü ve sıklığını soracaktır.

Doktor cilt örnekleri alabilir ve bakteriyel veya diğer enfeksiyonları taramak için testler yapabilir.

Kıl kurdu olabilecek çocukların ebeveynleri, yatmadan önce çocuğun anüsünün yanına küçük bir parça cerrahi bant veya bant koyabilir. Solucanların gece ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Sabah, çocuk uyandığında, solucanların veya yumurtalarının olup olmadığını görmek için bant çıkarılabilir. Buna scotch tape testi denir.

Kaşıntı ani (anal kaşıntı) nasıl tedavi edilir?

Genellikle tedavi, uygun anal hijyen için bir rutin oluşturmaya ve sürdürmeye odaklanır. İkincil veya altta yatan bir neden bulunursa, tedavi spesifik duruma bağlı olacaktır.

 • Topikal ilaçlar: %1 hidrokortizon içeren kremler veya merhemler gibi topikal steroidler, kaşıntı ve tahrişi gidermeye yardımcı olabilir. Krem veya merhem, her gün etkilenen bölgeye iki veya üç kez uygulanabilir. Topikal kapsaisin, kronik pruritus ani hastalarında steroidlere alternatif olarak incelenmiştir.
 • Oral ilaçlar: Enfeksiyon varsa antibiyotik veya antifungal ilaçlar reçete edilebilir.
 • Metilen mavisi enjeksiyonu (anal dövme): Bu teknik, topikal ilaçlara yanıt vermeyen daha ileri vakaları tedavi etmek için kullanılabilir. Perianal bölgede deri altına metilen mavisi (bir boya) enjekte edilir. Metilen mavisinin, boyanın enjekte edildiği sinir uçlarını yumuşatarak ağrı ve kaşıntıyı giderdiği düşünülmektedir.

Kişisel bakım için bazı ipuçları nelerdir?

 • Kaşıma dürtüsüne direnin. Kaşıntı geceleri daha kötü görünebilir, bu nedenle insanlar uyku sırasında bilinçsizce tırnaklarıyla anal bölgeyi kaşıyabilir. Tahrişi ve enfeksiyonu önlemek için yatmadan önce temiz, yumuşak pamuklu eldivenler giyin.
 • Perianal bölgeyi temiz ve kuru tutun. Bağırsak hareketinden sonra perianal bölgeyi temizlemek için sabun veya nemli tuvalet kağıdı yerine temiz su kullanın. Perianal bölgeyi nazikçe temizlemek için bir duş başlığı veya bide kullanılabilir. Bölgeyi kurutmak için düşük ayarda bir saç kurutma makinesi kullanın. Tuvalet kağıdı veya havlu kullanıyorsanız, alanı kuruyana kadar hafifçe vurun veya kurulayın.
 • Gün boyunca kuru tutmak için bölgeye az miktarda mısır nişastası veya pamuk parçası uygulayın. Bunun yerine küçük bir pamuklu gazlı bez kullanılabilir.
 • Anal bölgeyi temizlerken sabun kullanmayın veya tuvalet kağıdı veya bir bezle kuvvetlice ovmayın.
 • Bölgede tahrişe neden olabilecek parfümlü kremler, losyonlar, köpük banyoları, tozlar veya diğer ürünleri kullanmaktan kaçının.
 • Lif oranı yüksek besinler tüketin. Sağlıklı bir diyet, ishali veya kabızlığı önlemeye ve düzenli bağırsak hareketlerini sağlamaya yardımcı olabilir. Baharatlı veya asitli yiyecekler veya kafeinli içecekler gibi kaşıntıyı artırabilecek yiyeceklerden kaçının.
 • Sıkı veya daraltıcı iç çamaşırları giymekten kaçının. Pamuklu iç çamaşırı, nemi sentetik kumaşlardan daha iyi emmeye yardımcı olabilir. İç çamaşırının tam oturduğundan emin olun ve sık sık değiştirin. Giysileri kokusuz deterjanlarla yıkayın.
 • Belirtildiği şekilde toropikal ilaçlar kullanın. Kremi veya merhemi idareli bir şekilde uygulayın ve kaşıntı azalmazsa veya kötüleşirse kullanmayı bırakın.

İlgili Makaleler

Ani Kalp Durması (Ani Kalp Ölümü )
Basur (Hemeroid) Nedir?
Uyuzun Belirtileri Nelerdir
Çocuklarda Alerji Nedir ?
Uyuz Nedir?


Referanslar;

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *