Arama
«
 1. Anasayfa
 2. Güzellik ve Bakım
 3. Kıvırcık Saç Bakımı İçin 11 İpucu

Kıvırcık Saç Bakımı İçin 11 İpucu

kıvırcık saç bakımı

Kıvırcık saçlar ile güzel kıvırcık saç günleri arasında ince bir çizgi varsa, bu iyi bir saç bakım rutinidir . Evet, doğru ürünler, doğru bakım ve doğru saç modelleri, kıvırcık saç bakımı oyununuzu bir üst seviyeye çıkarabilir. Bununla nasıl başa çıkmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Uzmanlar Ne Diyor

“Doğal yağlar zengin bir E vitamini ve yağ asitleri kaynağıdır. Bu yağ asitleri saçınızdaki nemi kilitlemeye yardımcı olur. Doğal yağlar bu şekilde kabarmayı kontrol eder ve kıvırcık saçların yönetilebilirliğini artırır. Doğal yağların kafa derisine masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve saç büyümesini teşvik eder. ”

Doğal Kıvırcık Saç Bakımı?

1. Kıvırcık saç bakımı için Şampuanı Akıllıca Seçin

Saçınızı yıkamak, saç dokusundan bağımsız olarak herhangi bir saç bakım rutininin ilk ve en önemli adımıdır. Yıkama veya temizleme, saç derinizde toz, fazla yağ, ölü deri hücreleri ve ürün birikmesi olmamasını sağlar.

Saç derinizi tahriş edebilecek sülfatlar, silikonlar, alkoller ve parabenler gibi toksik kimyasallar içermeyen hafif bir şampuan kullanın . Sülfatlar köpürtücü maddelerdir, parabenler ise saç bakım ürünlerinizde kullanılan koruyuculardır. Şampuanlarınızda hafif yüzey aktif maddeler , kokusuz, sülfatsız, silikonsuz ve paraben içermeyen formüllere geçin.

Profesyonel İpucu:

Şampuanınızı ve az köpüren temizleyici saç kreminizi saçınızda çalışmasına izin vermeden önce suyla seyreltin. Bu, aynı anda çok fazla ürün kullanmamanızı sağlayacak, bu da hem saçınız hem de cebiniz için iyi olacaktır.

2. Aşırı Şampuanlamadan Kaçının

Kıvırcık saçlar kolayca kurur. Saçınızı aşırı şampuanlamak doğal nemini emebilir. Ayrıca, saç kreminizde nemlendirici bileşenler arayın. Bakım, saç kütikülünüzün sızdırmazlığını ve çevresel hasara karşı korunmasını sağlar.

3. Şampuan Öncesi Bakım

Şampuan öncesi bakım, kıvırcık saçlılar için bir mutluluktur . Saçınızdaki elektriklenmeyi ve kabarmayı gidermeye yardımcı olur.

Saç kısımlarını ayırarak kuru saçınıza bir saç maskesi veya bakım yağı uygulayın . 20 dakika saç kremi içinde bırakın. Biraz ısıyı hapsetmek ve kütikülü açmak için bir duş başlığı veya havlu giyebilirsiniz. Bu, saç kreminin saçınıza iyi nüfuz etmesini sağlar.

4. Kıvırcık Saçları Asla Fırçalamayın

Kıvırcık saçları fırçalama dürtüsüne direnin. Şampuanlamadan önce kıvırcık saçlarınızda geniş dişli bir tarak kullanın. Saçınızı yıkadıktan sonra parmaklarınızı saçlarınızda gezdirin. Kırılmaya ve hasara daha yatkın olduğu için ıslak saçınızı asla fırçalamayın .

5. Orta Derecede Isı İle Saç Şekillendirme

Isıyla şekillendirme aletlerinden kaynaklanan yüksek sıcaklık, buklelerinizin doğal dokusunu kaldırarak onları mat ve cansız hale getirebilir. Isı ile şekillendirme kullanımını sınırlayın ve önleyemediğiniz durumlarda iyi bir ısı koruyucu sprey kullanın . Doğal olarak güzel buklelerinizi korumak için orta derecede ısı ve bir difüzör kullanın.

6. Çok Geniş Dişli Bir Tarak Kullanın

Kıvırcık saçınızdaki karışıklıkları gidermek için geniş dişli bir tarak kullanın. Varsa düğümleri çıkarmak için aşağıdan yukarıya doğru tarayın. Her kıvrılma, potansiyel bir kırılma noktası olarak kabul edilebilir, nazik hareket etmenin yolu budur. Bir saç fırçası, doğal saç dokunuzu bozabilir ve saçınıza zarar verebilir.

7. Saç İçin Daima Soğuk Su Kullanın

Sıcak su duşları, saç derinizdeki ve saçınızdaki doğal yağı veya sebumu yok eder. Ayrıca kütikülü açarak saç tellerini kabarmaya ve kırılmaya meyilli hale getirebilir. Soğuk suyla durulama, saçınızı şampuanlıyor veya bakım yapıyor olsanız da en güvenli seçeneğinizdir.

8. Bölünmüş Uçlardan Kaçınmak İçin Kırpın

Saçlarınızda ki Kırık uçlardan ve hasar görmüş saçlardan kurtulmak için her 6-8 haftada bir saçınızı kısaltın . Kıvırcık saçların da sağlıklı görünmesi ve hissetmesi gerekir.

9. Kıvırcık Saçlı Uyku Rutini

Saç bakımı uzmanları, ananas hilesinin kıvırcık saçlar için uyku rutininin bir parçası olduğuna yemin ediyor. Tüm saçınızı başınızın üstüne topuz veya gevşek bir at kuyruğu yapın. Bu sayede saçınız ve yastık kılıfınız arasında daha az sürtünme olur. Sürtünmeyi azaltmak için pamuklu kılıflar yerine saten veya ipek yastık kılıflarına geçin.

10. Sağlıklı Kıvırcık Saçlar İçin Doğal Tedavileri Deneyin

Kıvırcık saçlarınız için doğal içerikli saç maskeleri kullanın:

 • Zeytinyağı, yumurta, sirke ve mayonezden bir maske yapın ve saçınıza uygulayın. 30 dakika sonra hafif bir şampuanla durulayın. Yumurta saçınıza protein sağlarken mayonez kuru buklelere nem ve parlaklık katar.
 • Avokado, B, E vitamini ve iyi yağlar açısından zengindir. Olgun bir avokadoyu bir yemek kaşığı bal ve iki yemek kaşığı zeytinyağı ile ezin. Bu maskeyi kıvırcık saçınıza uygulayın ve 30 dakika bekletin. Nazik bir şampuanla yıkayın.

Elma sirkesi, süt, çemen otu tohumu ve ebegümeci, sağlıklı kıvırcık saçlara sahip olmak için harika doğal tedavilerdir.

11. Kıvırcık Saçlar İçin Yağlar

Saçın yapısı veya tipi ne olursa olsun, saç bakımının temel kuralları aynı kalır. Saçınızı yağlamak, kafa derisine giden kan dolaşımını iyileştirir ve sağlıklı saç büyümesini destekler .

Ürün geliştirme yöneticileri “Doğal yağlar zengin bir E vitamini ve yağ asidi kaynağıdır. Bu yağ asitleri saçınızdaki nemi kilitlemeye yardımcı olur. Doğal yağlar bu şekilde kabarmayı kontrol eder ve kıvırcık saçların yönetilebilirliğini artırır. Saç derisine doğal yağlarla masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve saç büyümesini destekler.

 • Kıvırcık saçlar için hafif ve yağsız hindistancevizi yağı kullanın. Yağı saç derinize masaj yapmak için parmak uçlarınızı kullanın. Hindistan cevizi yağını yatmadan önce uygulayabilir ve ertesi sabah saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Alternatif olarak, saçınızı şampuanlamadan bir saat önce de yağ uygulayabilirsiniz.
 • Zeytinyağı kıvırcık saçlarınız için harika bir tedavidir. Kuru kilitlerinize çok fazla nem ekler. Bir kaseye 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı alın ve bir dakika ısıtın. Parmak uçlarınızla saç derinize ve saçınıza eşit şekilde uygulayın. Başınıza ılık bir havlu sarın ve 45 dakika ila 1 saat sonra hafif bir şampuanla yağı durulayın.
 • Hint yağı, saçınızı yağlamak söz konusu olduğunda daha az bilinen bir bileşendir. Yapışkanlığının nedeni. Ancak hint yağı başlı başına bir mucizedir. Kıvırcık saçlarınızı nemlendirebilir ve parlaklık katabilir. Saç bakımı uzmanları, yatmadan önce hint yağı kullanmanızı ve ertesi sabah yıkamanızı önerir.

Jojoba yağı, tatlı badem yağı, argan yağı, üzüm çekirdeği yağı, avokado yağı, gül yağıları da kıvırcık saçlar için kullanılabilir.

Kıvırcık Saçlarla Ne Yapmamalısınız?

 • Tüm doğal yağları yok edebileceğinden kıvırcık saçlarınızı her gün yıkamayın.
 • İpler arasında sürtünme yaratabileceğinden asla pamuklu bir yastık kılıfı üzerinde uyumayın.
 • Buklelerinizdeki nemi yok edebileceğinden sık sık ısıyla şekillendirme yapmayın.
 • Saçlarınızın her zaman sıkı at kuyruğunda kalmasına izin vermeyin. Saçlarınızı çok Çekmeniz, kafa derisinde ağrısıya neden olabilir.
 • Hiçbir zaman tek bedene uyan ürünlerle yetinmeyin. Saç tipiniz ne ise ona göre üretilmiş ürünleri tercih edin .
 • En önemlisi saçınızı düz saç veya diğer saç tipleri ile kıyaslamayın. Buklelerinizi kucaklamayı öğrenin.

Kıvırcık Saçlarınız Varsa Saçınızı Ne Sıklıkta Yıkamalısınız?

Saçınızı 2 veya 3 günde bir yıkayın. Saçınızı Her gün yıkamak saçınızdaki tüm doğal yağları yok eder. Spor salonu bağımlısıysanız, şampuanlama seanslarınız arasında saçınızı bir saç kremi ile yıkayın.

Saçınızı Nasıl Kıvırcık Tutarsınız?

 • Bu bukleleri sağlam tutmak için arada bir saç kremi atlayabilirsiniz.
 • Bukleleri belirginleştirmek için saçınızda bukle kremi kullanın. Saçınızı ağırlaştırabileceği için çok fazla ürün kullanmaktan kaçının.
 • Saçınızı yuvarlamak için sünger rulolar veya saç tokaları kullanın.
 • Saç spreyleri ve saç jöleleri kıvırcık saç modellerinizi sabit tutabilir.

Kıvırcık Saçlar İçin En İyi Saç Modelleri Nelerdir?

1. Klasik Kabarık

 • Önce saçınızı havada kurumaya bırakın, daha sonra Buklelerinize uygun bir serum uygulayın. Saçınızı ense ve başınızın tepesi arasında at kuyruğu yapın.
 • Bir topuz oluşturmak için at kuyruğunu saç tokasının tabanına sarın.
 • Bobby pimleri yardımıyla kabarıklığı sıkıca sabitleyin. Uçuşmaları yönetmek için bir saç spreyi kullanmak isteyebilirsiniz.

2. Ultra Yüksek At Kuyruğu

 • Saçınızı saçınızın tepesinde toplayın ve lastik bir bantla sabitleyin.
 • Sıkı tutmak için at kuyruğunun kenarlarında tel toka kullanabilirsiniz.
 • Atkuyruğunuzdaki bukleleri güçlendirmek için, başlamadan önce bukleleri belirginleştiren bir krem ​​kullanın.

3. Yan Örgü

 • Saçınızı başınızın bir tarafında üç bölüme ayırın.
 • Örgüye başlayın ve güzel görünümlü bir saç tokası ile bitirin.

4.Yarım Dağınık Yarım (Şu Anda En Popüler Saç Modeli)

 • Saçın kulaklarınıza yakın kısmını alın ve bir at kuyruğu yapın.
 • Bir topuz elde edene kadar at kuyruğunu sarın ve onu düzgün tutmaya zahmet etmeyin. Dağınık eğlencelidir.
 • Bobby pimleri ile sabitleyin.

Kıvırcık saçlarınızı kontrol ederken aynı zamanda onları da göstermek için fransız örgülerini ve fransız kıvrımlarını da tercih edebilirsiniz.

Son Olarak

Nazik saç bakımı, sınırlı ısıyla şekillendirme ve yukarıdaki tüm ipuçları, sıkı bobinlerinizi veya daha gevşek dalgalarınızı formda tutmak için gereken her şeydir. Aşırı şampuanlamaktan kaçının ve yukarıda bahsedilen saç modelleri ile kıvırcık saçlarınızı havalandırın.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *