«
  1. Anasayfa
  2. Güncel Hastalıklar
  3. Soğuk Algınlığı

Soğuk Algınlığı

soğuk algınlığı

Soğuk algınlığı, nezle bir burun ve boğaz enfeksiyonudur. Özellikle evlerde, dersliklerde ve işyerlerinde başkalarına kolayca bulaşır. 200’den fazla farklı virüs soğuk algınlığına neden olabilir. Soğuk algınlığının (nezle) tedavisi yoktur, ancak genellikle bir hafta ila 10 gün içinde seyrini sürdürür. Daha çok kış aylarda oluşmasının sebebi yaz aylarına göre daha çok kapalı ortamlarda vakit geçirmemizdir.

Soğuk Algınlığı, Nezle

soğuk algınlığı (Nezle) nedir?

Soğuk algınlığı, burnunuzu, boğazınızı, sinüslerinizi ve soluk borusunu (nefes borusu) etkileyen bulaşıcı bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. 200’den fazla farklı virüs nezle neden olabilir, ancak çoğu soğuk algınlığına bir rino virüs neden olur.

Soğuk algınlığı ne kadar yaygındır?

Adından da anlaşılacağı gibi, nezle yaygındır. Muhtemelen hayatınız boyunca diğer hastalıklardan daha fazla nezle olacaksınız. Yetişkinler yılda iki ila üç kez soğuk algınlığına yakalanırken, küçük çocuklar yılda dört veya daha fazla kez nezle ye yakalanır.

Soğuk algınlığı bulaşıcı mıdır?

Soğuk algınlığı kişiden kişiye yayılır. Enfekte olmanız için virüsün mukoza zarlarından birine – burun deliklerinin, gözlerin veya ağzın nemli astarına – ulaşması gerekir. Bu, soğuk virüsü içeren bir yüzeye dokunduğunuzda veya nemli havayı soluduğunuzda olur.

Örneğin, hasta bir kişi hapşırdığında veya öksürdüğünde, soğuk virüsü içeren sıvı damlacıkları havaya salınır. Bu damlacıkları solursanız, soğuk virüs burnunuzda kök salmaktadır. Ayrıca hasta olduğunuzda dokunduğunuz yüzeylerde virüs parçacıkları bırakabilirsiniz. Bir başkası bu yüzeylere dokunur ve ardından burun deliklerine, gözlerine veya ağzına dokunursa virüs içeri girebilir.

Kışın neden nezle oluruz?

Yılın herhangi bir zamanında nezle olabilirsiniz, ancak daha soğuk aylarda daha olasıdır. Kışın insanlar evlerinde kalıyor ve birbirleriyle daha yakın temas halindeler.

Farelerde yakın zamanda yapılan bir araştırma, soğuk havaların bağışıklık sisteminizin tepkisini de etkileyebileceğini öne sürüyor. Araştırmacılar, daha soğuk hava burun sıcaklığını düşürdüğünde, fare bağışıklık sistemlerinin rinovirüsün çoğalmasını durdurmakta daha zorlandığını buldular. Aynı şey insanlarda da geçerli olabilir.

Çocuklar neden daha çok üşür?

Küçük çocuklar daha önce virüslere maruz kalmadıkları için yetişkinlerden daha fazla nezle olurlar. Bağışıklık sistemleri bu yeni mikropları nasıl tanıyacağını ve bunlarla nasıl başa çıkacağını öğrenmek zorundadır. Yetişkin olduğunuzda, birçok nezle geçirdiniz. Bağışıklık sisteminizin benzer virüsleri tanımlaması ve saldırması daha kolaydır.

Çocuklar diğer çocuklarla da yakın temas halindedir. Çocuklar genellikle öksürdüklerini ve hapşırdıklarını kapatmazlar veya yüzlerine dokunmadan önce ellerini yıkamazlar – virüsün yayılmasını engelleyen adımlar.

Soğuk algınlığına ne sebep olur?

Rinovirüsler, soğuk algınlığının %50’sine kadar neden olur. 100’den fazla farklı rinovirüs vardır. Ancak diğer virüs türleri de soğuk algınlığı semptomlarına neden olabilir.

Soğuk algınlığının belirtileri nelerdir?

Soğuk algınlığı virüsü kaptıktan sonraki bir ila üç gün içinde aşağıdaki gibi belirtiler alırsınız:

  • Hapşırma.
  • Burun akıntısı .
  • Öksürük .
  • Boğaz ağrısı .
  • Baş ağrısı .
  • Burun tıkanıklığı .
  • Ateş (en sık çocuklarda).

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farkı nasıl anlarsınız?

Semptomların çoğu aynı olduğundan, soğuk algınlığı mı yoksa grip mi olduğunuzu söylemek zor olabilir . Her ikisi de soğuk aylarda yaygındır ve üst solunum sistemini (burun, boğaz ve trakea) etkiler. Ancak farklı virüsler soğuk algınlığına ve gribe neden olur. Grip nedir, grip virüsünden gelirken, diğer birçok virüs türü nezle ye neden olur.

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki temel fark , griple birlikte ateşinizin ve titremenizin daha olası olmasıdır. Çocuklar bazen olsa da, yetişkinler genellikle soğuk algınlığı ile ateşlenmezler.

Grip ayrıca vücut ağrılarına ve soğuk algınlığından daha şiddetli semptomlara neden olur. Hem soğuk algınlığı hem de grip komplikasyonlara yol açabilse de, grip komplikasyonları yaşamı tehdit edebilir.

Soğuk algınlığı ile COVID-19 (yeni koronavirüs) arasındaki fark nedir?

Soğuk algınlığının bir koronavirüs olduğunu duymuş olabilirsiniz. Coronavirüsler, üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilen bir virüs grubudur. Rinovirüsler çoğu soğuk algınlığı tipine neden olurken, birkaçına farklı koronavirüsler neden olur. Çoğu insan bu soğuk algınlığından çabucak iyileşir.

Coronavirüsler ayrıca akciğerlere gidebilir ve zatürree ve ölümcül olabilen diğer komplikasyonlara yol açabilir. 2019’un sonlarında keşfedilen yeni (yeni) bir koronavirüs türü, COVID-19 olarak bilinen belirli bir hastalığa neden olur . COVID-19’u soğuk algınlığından farklı kılan erken belirtiler şunlardır:

  • Ateş.
  • Üşüme ve titreme.
  • Nefes darlığı.
  • Tat veya koku kaybı (anosmi).
  • İshal .

Soğuk algınlığı ile göğüs nezlesi arasındaki fark nedir?

Soğuk algınlığı veya akut (kısa süreli) bronşit , akciğerlerde tahrişe ve mukus (sümük) birikmesine neden olur. Virüs burun ve boğazdan akciğerlere geçtiğinde soğuk algınlığı göğüs nezlesine dönüşür. Bazen, bakteriler göğüste soğuk algınlığına neden olur.

Soğuk algınlığı veya göğüs nezlesi ile öksürük olabilir. Ancak göğüste nezle ıslak bir öksürüğe neden olur, yani balgamı hissedebilir veya öksürebilirsiniz. Ayrıca şunlara sahip olabilirsiniz:

  • Seni bütün gece ayakta tutan bir öksürük.
  • Nefes darlığı.
  • Ağrıyan bir göğüs.

Soğuk algınlığı hamileliği etkiler mi?

Hamilelik sırasında soğuk algınlığı genellikle tehlikeli değildir. Ancak semptomları tedavi etmek için aldığınız soğuk algınlığı ilaçları konusunda dikkatli olmanız gerekir. Sağlık uzmanınız, hamilelik sırasında hangilerinin güvenli olduğunu size bildirebilir.

Grip olabileceğinizi düşünüyorsanız veya ateşiniz çıkarsa, hemen sağlık uzmanınıza başvurmalısınız. Acil tedaviye ihtiyacınız olabilir. Erken gebelikte ateş, doğum kusurları ile ilişkilidir .

Soğuk algınlığı nasıl teşhis edilir?

Tipik olarak, soğuk algınlığınız olup olmadığını belirlemek için bir muayene yeterlidir. Fiziksel bir muayene sırasında, sağlık uzmanınız aşağıdaki gibi belirtileri kontrol edecektir:

  • Burun deliklerinde şişlik.
  • Tıkalı burun.
  • Kırmızı, tahriş olmuş boğaz.
  • Boyunda şişmiş lenf düğümleri (topaklar).
  • Temiz akciğerler.

Doktorunuz grip veya başka bir durumunuz olduğundan şüpheleniyorsa testlere ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz, grip virüsünü test etmek için size bir burun sürüntüsü testi (burnunuzun içine sürülen pamuklu çubuk) verebilir. Göğüs röntgeni bronşit veya pnömoniyi ekarte eder.

Soğuk algınlığı nasıl tedavi edilir?

Soğuk algınlığının tedavisi yok. Akışına bırakmalısın. Reçetesiz satılan ilaçlar, iyileşene kadar sizi daha rahat tutmak için semptomlarınızı azaltabilir.

Antibiyotikler neden soğuk algınlığını tedavi edemez?

Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşan ilaçlardır. Virüsler soğuk algınlığına neden olduğundan, antibiyotikler soğuk algınlığında işe yaramaz.

Hangi soğuk algınlığı ilaçları semptomları hafifletir?

Soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmek için reçetesiz satılan ilaçlar yaygın olarak mevcuttur. Ancak bu ilaçların bazıları çocuklar için güvenli değildir. Çocuğunuza reçetesiz satılan ilaçları vermeden önce sağlık uzmanınıza danışın. Birden fazla semptomu tedavi eden ilaçları birleştirmemeye dikkat edin. Bunu yaparsanız, organ hasarı da dahil olmak üzere başka sağlık sorunlarına neden olabilecek bazı bileşenlerin aşırı dozda alınmasına (çok fazla alınmasına) son verebilirsiniz.

Soğuk algınlığı semptomlarını hafifleten ilaçlar şunları içerir:

  • Ağrı kesiciler: Asetaminofen (Tylenol®) ve ibuprofen (Advil®) gibi NSAID’ler baş ağrılarını ve ateşi hafifletir.
  • Dekonjestanlar: gibi ilaçlar psödoefedrin (İrtibat soğuk 12 Hour® ve Sudafed®) ve fenilefrin (SUDAFED PE®) tıkanıklığı azaltmak için amaçlanmıştır.
  • Antihistaminikler: Difenhidramin (Benadryl®) ve diğer antihistaminikler hapşırmayı ve burun akıntısını durdurur.
  • Öksürük baskılayıcılar: Dekstrometorfan (Robitussin® ve Vicks DayQuil Cough®) ve kodein gibi ilaçlar öksürüğü azaltır.
  • Ekspektoranlar: Guaifenesin (Mucinex®) ve diğer balgam söktürücüler mukusu inceltir ve gevşetir.

En iyi soğuk algınlığı ilaçları nelerdir?

Çinko , C vitamini ve ekinezya gibi takviyelerin ve bitkisel ilaçların soğuk algınlığını tedavi edip önleyebileceğini duymuş olabilirsiniz .

Araştırmacılar, bu ilaçların hiçbirinin soğuk algınlığını önleyebileceğini bulamadılar. Ancak çinko hastalığı kısaltabilir ve semptomları azaltabilir. Ancak özellikle burun spreylerinde kullanıldığında kalıcı koku kaybına neden olabilir.

Hızlı bir iyileşme sağlamanın en iyi ve en güvenli yolu bol bol dinlenmektir. En azından hastalığın ilk birkaç günü işten veya okuldan izin almayı düşünün. Sadece dinlenmek için daha fazla zamanınız olmayacak, aynı zamanda başkalarına mikrop yaymaktan da kaçınacaksınız.

Ayrıca, burnunuzu ve boğazınızı nemli tutmak için bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olun . Kurutma etkisine sahip oldukları için alkol ve kafeinden kaçının.

Soğuk algınlığından nasıl korunabilirsin?

Soğuk algınlığını önlemek için atabileceğiniz birkaç adım vardır:

  • Özellikle yemek yemeden veya yemek hazırlamadan önce ellerinizi yıkayın . Ayrıca banyoyu kullandıktan, burnunuzu sildikten veya üşütmüş biriyle temas ettikten sonra ellerinizi yıkamak istersiniz .
  • Yüzünüze dokunmaktan kaçının . Soğuk virüsler ellerinizden gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yayılır.
  • Sık kullanılan yüzeyleri temizleyin. Virüsler, kapı kollarında ve insanların sıklıkla dokunduğu diğer yerlerde yaşayabilir.
  • Ellerinizi sabun ve suyla yıkayamadığınız durumlarda el dezenfektanları kullanın .
  • Vücudunuzun mikroplarla savaşmaya hazır olması için bağışıklık sisteminizi güçlendirin . Yeterince uyuyun, sağlıklı beslenin ve egzersiz yapın .
  • Soğuğu başkalarına bulaştırmadığınızdan emin olmak için hastayken evde kalın .

Soğuk algınlığı ne kadar sürer?

Soğuk algınlığı genellikle yedi ila 10 gün içinde geçer.

İşe veya okula ne zaman dönebilirsiniz?

İki haftaya kadar bulaşıcı olabilirsiniz, hatta semptomlarınız olmadan bir veya iki gün önce soğuk algınlığı yayabilirsiniz. Ancak semptomlarınız en kötü durumdayken en çok bulaşıcı olursunuz – genellikle kendinizi hasta hissettiğiniz ilk üç gün.

Soğuk algınlığı seni öldürebilir mi?

Soğuk algınlığı ölümcül değildir. Bazı insanlarda, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlarda , soğuk algınlığı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek başka koşullara yol açabilir. Bu komplikasyonlar şunları içerebilir:

  • Astım .
  • Sinüs enfeksiyonları .
  • Kulak enfeksiyonları .

Soğuk algınlığı ne zaman bir doktorun bakımını gerektirir?

Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz sağlık uzmanınıza başvurun:

  • Yüksek ateş .
  • Göğüs ağrısı .
  • Kulak ağrısı.
  • Astım alevlenmesi.
  • Semptomların 10 günden uzun sürmesi veya kötüleşmesi.

Çocuğunuz varsa tıbbi yardım alın:

  • Yüksek ateş geliştirir.
  • Yemek yemeyi bırakır.
  • Normalden daha fazla ağlar.
  • Kulak veya mide ağrısı var.
  • Hırıltı başlar.
  • Normalden daha uykulu.

Özet

Rahatsızlığa neden olsalar da, nezle genellikle zararsızdır. Belirtileri ilaçlarla yönetebilirsiniz. Bol bol dinlenerek ve sıvı alarak iyileşmenizi hızlandırın ve başkalarının yanında olmaktan kaçının. 10 gün içinde kendinizi daha iyi hissetmezseniz, sağlık uzmanınıza görünün.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar