«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Farenjit Nedir?

Farenjit Nedir?

Kronik farenjit nedir

Farenjit nedir?, birkaç hafta süren veya sık sık tekrarlayan kalıcı bir boğaz ağrısıdır. Kronik farenjit, enfeksiyon, çevresel kirleticiler, alerjiler veya asit reflüsü neden olabilir. Kronik farenjit Tedavisi, altta yatan nedenin ele alınmasını içerir.

Farenjit Nedir ?

Farenjit Nedir?

Kronik  Farenjit ( boğaz ağrısı ), genellikle birkaç gün sonra kaybolan yaygın bir üst solunum yolu enfeksiyonudur . Ancak ağrı devam ederse veya sık sık geri gelirse buna kronik farenjit denir. Farinksiniz (boğazınızın arkası) iltihaplandığında olabilir.

Akut farenjit ile kronik farenjit arasındaki fark nedir?

Akut farenjit, kronik farenjitten daha yaygındır. Tedavi semptomları tedavi etmeyi içerir ve genellikle 10 gün içinde geçer. Buna karşılık, kronik farenjit çok daha uzun sürer, genellikle birkaç hafta. Birçok farklı neden vardır ve tedavi, altta yatan sorunun ele alınmasını içerir.

Kronik farenjit ne kadar yaygındır?

Kronik boğaz ağrısı, akut farenjit kadar yaygın olmasa da, durum her yıl Türkiye’de milyonlarca insanı etkilemeye devam ediyor.

BELIRTILERI VE NEDENLERI

farenjitin belirti ve semptomları nelerdir?

Kronik farenjit semptomları, akut farenjit semptomlarına benzer. Genel olarak, semptomlar 10 günden uzun sürerse durum kroniktir. Yaygın uyarı işaretleri şunları içerir:

 • Boğazınızda ağrı veya kaşıntı.
 • Boynunuzdaki şişmiş bezler.
 • ses kısıklığı
 • Yutma zorluğu .
 • Boğazınızda bir gıdıklanma hissi.
 • Yorgun bir ses.
 • Boğazınıza bir şeyin takıldığı hissi.

Boğaz ağrısının yanı sıra bir enfeksiyonunuz varsa, şunları da geliştirebilirsiniz:

 • ateş
 • baş ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma .
 • öksürük
 • Hapşırma.

Boğaz ağrısının en yaygın nedeni nedir?

Enfeksiyonlar hem akut hem de kronik farenjitin en yaygın nedenidir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi başka faktör kronik farenjite neden olabilir:

 • Kalıcı bademcik iltihabı , bademciklerinizin iltihaplandığı ve enfekte olduğu bir durum.
 • Duman ve kimyasallar gibi çevresel kirleticiler .
 • Polen, küf ve evcil hayvan kepeğine karşı alerjik reaksiyonlar .
 • Mide asidinin boğazınıza geri döndüğü ve tahrişe neden olduğu laringofaringeal reflü (LPR) .

Çok nadiren boğaz kanseri kronik boğaz ağrısına neden olabilir. Bu kanser türü, farenks veya gırtlakta (ses kutusu) başlar. Ortaya çıkan boğaz ağrısına nefes darlığı , boynunuzda yumrular veya burnunuzda veya ağzınızda kanama eşlik edebilir .

farenjit bulaşıcı mıdır?

Evet. Kronik farenjit viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, tükürük, mukus ve burun akıntısı yoluyla bir kişiden diğerine bulaşabilir. Bazı virüsler ve bakteriler yüzeylerde bir süre hayatta kalabilir, bu nedenle havlu, diş fırçası, giysi veya yemek kapları ile temas hastalığı yayabilir.

Ne kadar süredir bulaşıcıyım?

Viral farenjit, semptomlar mevcut olduğu sürece bulaşıcıdır. Bakteriyel farenjitiniz varsa, bir dizi antibiyotik bulaşıcı olduğunuz süreyi azaltabilir. Genel olarak, etkili bir antibiyotik aldıktan 24 saat sonra artık bulaşıcı değilsiniz.

TEŞHIS VE TESTLER

Kronik farenjit nasıl teşhis edilir?

Sağlık uzmanınız fizik muayene ile başlayacaktır. Ayrıca strep boğaz için boğaz kültürü veya hızlı antijen tespit testi önerebilirler – özellikle farenjitinizin virüsten başka bir şeyden kaynaklandığını düşünüyorlarsa.

YÖNETIM VE TEDAVI

Kronik farenjit nasıl tedavi edilir?

Kronik farenjit tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Sağlık uzmanınız boğaz ağrınıza neyin yol açtığını belirlediğinde, uygun bir hareket tarzı önerecektir.

Bademcik iltihabı

Çoğu durumda, bademcik iltihabı antibiyotiklerle tedavi edilir. Durum sık sık geri dönerse, sağlık uzmanınız bademcik ameliyatı önerebilir .

Çevre kirleticiler

Bazen duman, kimyasallar veya diğer çevresel kirleticiler kronik farenjite neden olabilir. Bu durumlarda, bu tetikleyicilere maruz kaldığınız tüm durumlardan kaçınmalısınız. Bu iyileşmeyi teşvik etmeli ve semptomları azaltmalıdır.

Alerjik reaksiyonlar

Çoğu zaman, burun spreyleri ve diğer reçetesiz satılan ilaçlar, alerjilerin neden olduğu kronik farenjiti etkili bir şekilde tedavi edebilir. Şiddetli vakalarda, bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanından randevu almanız gerekebilir.

asit reflü

Laringofaringeal reflü olan kişiler, stres azaltma, kilo verme ve diyetlerini değiştirme gibi belirli yaşam tarzı değişikliklerinden yararlanabilir . Proton pompası inhibitörleri (ilaç) semptomların azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Gırtlak kanseri

Boğaz kanseriniz varsa, sağlık uzmanınız muhtemelen ameliyat, kemoterapi veya radyasyon tedavisi önerecektir . Spesifik tedavi, kanserin tipine, evresine ve konumuna bağlıdır.

Kronik farenjit semptomlarını nasıl gidere bilirim?

Altta yatan nedeni ele almak, kronik farenjiti tedavi etmenin tek yoludur. Bununla birlikte, boğaz ağrısı semptomlarınızı hafifletmek için deneyebileceğiniz birkaç kronik farenjit ev ilaçları vardır:

 • Çok su iç.
 • Asetaminofen , naproksen sodyum veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesicileri alın .
 • Günde birkaç kez ılık tuzlu su ile gargara yapın.
 • Sigara içmeyin .

Kronik farenjit tedavi edilmezse ne olur?

Bazı durumlarda, kronik bir boğaz ağrısı ciddi sağlık sonuçları doğurabilir. Bu nedenle, semptomlar geliştirirseniz hemen sağlık uzmanınızdan randevu almanız önemlidir.

ÖNLEME

Kronik farenjit riskimi nasıl azaltabilirim?

Farenjiti tamamen önleyemeyebilirsiniz. Ancak riskinizi büyük ölçüde azaltmak için atabileceğiniz adımlar var:

 • Hasta insanlarla temastan kaçının.
 • Yiyecek, içecek veya yemek kaplarını paylaşmayın.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Sabun ve su olmadığında antibakteriyel el dezenfektanı kullanın.

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

Kronik farenjitim varsa ne bekleyebilirim?

Kronik farenjit teşhisi konduysa, sağlık uzmanınız sizinle tedavi seçenekleriniz hakkında ayrıntılı olarak konuşacaktır. Ayrıca, hangi tetikleyicilerden kaçınmanız gerektiğini, hangi yaşam tarzı değişikliklerini yapmanız gerektiğini ve hangi ilaçları almanız gerektiğini de söyleyeceklerdir.

İşe veya okula ne zaman dönebilirim?

Artık bulaşıcı olmayana kadar beklemeniz gerekecek. Normal aktivitelere dönmenin ne zaman güvenli olduğunu sağlık uzmanınıza sorun.

Kronik farenjit ile Yaşamak

Doktorumu ne zaman görmeliyim?

Şiddetli bir boğaz ağrınız varsa, özellikle boğaz ağrınıza ateş, yutma güçlüğü veya nefes alma sorunları eşlik ediyorsa, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Yedi ila 10 günden fazla süren bir boğaz ağrınız varsa, Doktorunuzdan randevu almak iyi bir fikirdir. Ne kadar erken teşhis konulursa, o kadar erken tedavi görebilir ve normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Bir not;

Boğaz ağrısı yaygın fakat rahatsız edici bir durumdur. Farenjit devam ettiğinde, rutinlerinize ve günlük yaşamınıza müdahale edebilir. Kronik farenjit genellikle altta yatan başka bir sorunu gösterir.

Doktorunuz, yakında daha iyi hissetmenize yardımcı olacak yanıtları bulabilir.


 İlgili Sağlık Makaleleri


Kaynaklar :

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *