«
 1. Anasayfa
 2. Güzellik ve Bakım
 3. Kıvırcık Saçların Bakımı: İpuçları ve Püf Noktaları

Kıvırcık Saçların Bakımı: İpuçları ve Püf Noktaları

kıvırcık saç

kıvırcık saç bakımı, düz saçlara göre daha zordur. Doğal buklelerinize daha fazla canlılık ve parlaklık katmak istiyor ve saçınızı sağlıklı tutmak için ihtiyacınız olan ipuçlarını ve püf noktalarını sizler için sıraladık.

Kıvırcık Saçların Bakımı: İpuçları ve Püf Noktaları

Düz saçların aksine, kıvırcık saçlar nemden yoksun olma ve kolayca kurur, bu da bakımını zorlaştırır.

Saçınızdaki kıvrılma miktarı saç köklerinizden etkilenir . Kıvırcık saçlı insanlar daha oval veya asimetrik foliküllere sahip olma eğilimindedir. Bu, elbette, genetiğiniz tarafından belirlenir.

Doğal buklelerinize daha fazla canlılık ve parlaklık katmak istiyorsanız, saçınızı sağlıklı tutmak için ihtiyacınız olan ipuçlarını ve püf noktalarını sıraladık.

Doğal kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır?

Kıvırcık saçlarda, her zaman saça nem kazandıran ürünlere odaklanmak ve saçı kurutacak veya ağırlaştıracak saç ürünlerinden kaçınmak isteyeceksiniz .

Doğru şampuanı ve saç kremini seçin

Kıvırcık saçlar için özel olarak tasarlanmış bir şampuan ve saç kremi arayın.

Genel olarak, aşağıdakileri içeren ürünleri arayın:

 • hindistancevizi yağı, jojoba yağı , ayçiçek yağı ve avokado yağı gibi doğal veya uçucu yağlar
 • Aloe Vera
 • keratin
 • karite yağı
 • hidrolize ipek ve hayvansal proteinler
 • pantenol ve provitaminler
 • bitki özleri

Saçınızı her gün yıkamak istemeyebilirsiniz , ancak bunu yaptığınızda, daha yumuşak temizleme maddeleri ve ilave bakım maddeleri içeren hafif bir şampuan kullanın .

Saçınız yağlı veya kirliyse yine de 1 veya 2 haftada bir daha güçlü arındırıcı şampuan kullanmalısınız . Nemi kilitlemeye yardımcı olmak için her zaman bir saç kremi ile şampuanlamayı takip edin.

Şampuan öncesi bakım

Çok kaba veya kıvırcık saçlarınız varsa, şampuan öncesi bakım kullanmayı deneyebilirsiniz .

Sanılanın aksine sadece temizlendikten sonra şartlandırmanız gerekmez. Şampuanlamadan önce ve sonra bir saç kremi kullanabilirsiniz .

Kaba, kıvırcık saçlar nemini çok çabuk kaybetme eğilimindedir. Şampuanlamadan önce bir saç kremi kullanmak teorik olarak saç telini korumaya yardımcı olur, böylece şampuan saçtaki doğal yağları soymaz.

Sıcak su mu soğuk su mu?

Sıcak su, saçtaki nemi soyma ve kuru bırakma eğilimindedir. Saçları soğuk suyla yıkamak ve sıcak sudan kaçınmak , nemi ve gücü korumanıza yardımcı olacaktır.

Saçınızı soğuk suyla durulamak da saç kütikülünü kapatmaya yardımcı olur.

Aşırı şampuanlamaktan kaçının

Kıvırcık saçlı insanlar için her gün şampuanlamak iyi bir fikir değildir. Şampuanlama, saçı çok ihtiyaç duyulan doğal yağlardan arındırabilir.

Sizin için en iyi olanı görmek için bir temizlik programı denemeniz gerekebilir. Genel olarak gün aşırı veya 3 günde bir şampuanlamayı deneyin.

Doğru fırçayı veya tarağı seçin

Kıvırcık saçlar genellikle kuru ve kırılgandır ve tarandığında veya fırçalandığında kolayca kırılabilir. Kırılmayı önlemek için duşta kıvırcık saçları fırçalamayı veya taramayı deneyin.

Herhangi bir düğümü kırmak için geniş dişli bir tarakla başlayın. Daha kolay hale getirmek ve saç kreminin tüm saçlarınızı kaplamasını sağlamak için saç kremi hala saçınızdayken de tarayabilirsiniz.

Bir saç fırçası seçerken plastik yerine doğal kıllara sahip yüksek kaliteli bir fırçaya yatırım yapın. Yaban domuzu kıllı bir fırça, saç derisindeki doğal yağların saç uçlarına yayılmasına yardımcı olabilir.

Başka bir seçenek de fırça veya tarak kullanmamaktır. Özellikle esnek bukleleriniz varsa, durulanmayan bir saç kremi uygulamayı ve ardından parmak uçlarınızla ıslak saçı taramayı deneyin.

Isı şekillendirme kıvırcık saç

Çoğu stilist, kıvırcık saçı havada kurumaya bırakmanızı tavsiye eder çünkü fön makinesi kullanmak saçı kabartabilir ve saça zarar verebilir.

Eğer bir darbe kurutma makinesi kullanın veya isterseniz bunu düzeltin bir düzeltme demir ile arada bir her, bu bu işlemden önce ısı koruyucu sprey veya tedavi çeşit kullanmak önemlidir. Kütikülü kapatmak ve ısı hasarına karşı daha dayanıklı hale getirmek için silikon veya keratin içeren bir sprey arayın.

Araştırmacılar, fön çekerken saç kurutma makinenizi elinizde tutmanızı öneriyor. saçınızın yüzeyinden 10 ila 15 santim uzakta tutun.

Saçınıza çarpan sıcaklığı  sınırlamaya yardımcı olmak için fön makinenize bir difüzör eki ekleyebilirsiniz.

Kötü olmuş Saç uçlarından kaçının

Tiftiklenmiş uçlardan tamamen kaçınmak zordur. Ayrıca, onları kesmekten başka tamir etmenin bir yolu yok.

Tiftiklenmiş uçlardan kaçınmanın en iyi yolu, kıvırcık buklelerinize çok nazik davranmaktır.

Tiftiklenmiş uçları önlemek için:

 • Çekme ve çekmeyi önlemek için fırçalarken bir dolaşık açıcı kullanın.
 • Saçlarınızı sıkı at kuyruğu veya topuz şeklinde toplamamaya çalışın.
 • Geniş dişli bir tarak kullandığınızdan emin olun.
 • Isı aletlerinden uzak durun.
 • Yaklaşık 2 ila 3 ayda bir profesyonel bir stilistten bir düzeltme alın .

Kıvırcık saçlarınızı ne sıklıkla yıkamalısınız?

Her gün duşa girip saçlarınızı ıslatmak istiyorsanız, muhtemelen her seferinde temizleyici şampuan kullanmamalısınız.

Hatta bazı günlerde sadece suyla durulayabilir ve ardından bir saç kremi uygulayabilirsiniz. Diğer günlerde, saçın doğal yağlarının kaybolmasını önlemek için hafif bir şampuan kullanın.

Her 1 ila 2 haftada bir, şekillendirici ürünlerin birikmesini gidermeye yardımcı olmak için düzenli bir arındırıcı şampuan kullanın.

Kıvırcık saçlar için uyku rutinleri

Sırt üstü uyumak saç köklerinize çok fazla yük bindirebilir ve buklelerinizin dağınık, kıvırcık ve düğümlü görünmesine neden olabilir.

Kıvırcık saçlarınız varsa, yan ya da yüzüstü uyumak bukle sağlığını korumak için muhtemelen en iyisi olacaktır. Başınızı bir bone veya başörtüsü ile sarmak da uyurken buklelerinizi korumaya yardımcı olabilir .

Uyurken buklelerinizi yumuşatmak ve nem eklemek için yatmadan önce bir saç maskesi, uçucu yağ veya saç kremi kullanmayı düşünün.

Kıvırcık saçlar için saç maskeleri

Evdeki yaygın malzemelerden kendiniz doğal saç maskesi yapabilirsiniz . Bu maskeler gece boyunca saça sürülmeli ve sabah yıkanmalıdır.

Bal, hindistancevizi yağı, muz ve avokado gibi bileşenler içeren maskeler saçınıza nem katar ve gece boyunca kullanıldığında iyi çalışır.

Bukleleriniz çok kuruysa, haftada bir veya iki kez saç maskesi kullanmayı düşünün .

Kıvırcık saçlar için yağlar

Bukleleri nemli tutmak zor olabilir çünkü doğal yağlar saç telinden kolayca geçmez. Yatmadan önce bazı doğal yağlar eklemek bu konuda yardımcı olabilir.

Aşağıdaki yağlardan herhangi biri ile yapabilir:

Kıvırcık saçlar için durulanmayan saç kremleri

Bu aralar biraz spritzing deneyin, keratin içeren durulanma  istemeyen saç kremini yatmadan önce sürün, . Bu, hasar görmüş saç tellerini güçlendirmeye ve sabahları saçınızı daha kolay şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Kıvırcık saçlarınız varsa ne yapmamalısınız?

Kıvırcık saçlar hassastır, bu nedenle aşağıdakilerden kaçının:

 • sülfatlar , alkol, sert kimyasallar ve kokular içeren ürünler
 • haftada bir defadan fazla arındırıcı şampuan kullanmak
 • sırt üstü uyumak
 • ayda bir veya iki defadan fazla ısıyla şekillendirme aletleri kullanmak
 • duşta sıcak su ile yıkanmak
 • saçınızı her zaman sıkı bir at kuyruğu veya topuz yapmak
 • ince dişli taraklar
 • kuru saçı çözmeye çalışmak

Kıvırcık saçlar için saç modelleri

Saçınızı sıkı bir at kuyruğu veya topuz şeklinde geri çekmekten kaçınmak isteyebilirsiniz. Bu da buklelerin oluşumunu kaybetmesine neden olur. Üstelik, sıkı bir saç tokası kolayca kırılmaya neden olabilir.

Kıvırcık saçlar için bu saç stillerini deneyin :

 • gevşek at kuyruğu veya topuz
 • gevşek örgüler
 • yarı yukarı/yarı aşağı
 • bir gecelik saç maskesi veya durulanmayan saç kremi yardımıyla buklelerinizin doğal olarak kurumasını sağlayın

Ayrıca stilistinizden, yığının bir kısmını çıkarmaya ve şekil eklemeye yardımcı olması için bazı uzun katmanları kesmesini isteyebilirsiniz. Uzun katmanlar buklelerinizin hala biraz ağırlaşmasını sağlayacak, ancak onları evcilleştirecektir.

Kıvırcık saçlar hakkında anlaşılması gereken en büyük şey, kolayca kurumaya meyilli olması ve neme ihtiyaç duymasıdır.

Doğal yağlarını yıkamaktan kaçınmanız gerekecek ve büyük olasılıkla saça yağlar, tereyağı, proteinler ve doğal bitki özleri şeklinde nem katan saç ürünlerine yatırım yapmanız gerekecek.

Düzgün tedavi edilirse kıvırcık saçlar sağlıklı, parlak ve belirgin görünebilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *