«
 1. Anasayfa
 2. Diş Sağlığı
 3. Bademcik Taşı Neden Olur?

Bademcik Taşı Neden Olur?

bademcik taşı neden olur

Bademcik taşı neden olur?; Bademcik taşları veya bademcik taşı bademcikler üzerinde veya içinde bulunan sert beyaz veya sarı oluşumlardır. Ölü hücreler, mukus, tükürük ve yiyecek gibi farklı türdeki kalıntılar bu ceplerde sıkışıp birikebilir. Zamanla, enkaz bir bademcik taşına dönüşürler.

Bademcik Taşı Neden Olur?

Bademcik Taşları Nedir ve Nasıl Kurtulur?

Bademcik taşları nelerdir?

Bademcik taşı neden olur?; Bademcik taşları veya bademcik taşı bademcikler üzerinde veya içinde bulunan sert beyaz veya sarı oluşumlardır .

Bu taşları olan kişilerin, onlara sahip olduklarını bile fark etmemeleri yaygındır. Bademcik taşlarını görmek her zaman kolay değildir ve pirinç boyutundan büyük bir üzüm boyutuna kadar değişebilir. Bademcik taşları nadiren daha büyük sağlık komplikasyonlarına neden olur. Bununla birlikte, bazen bademciklerinizin şişmesine neden olabilecek daha büyük oluşumlara dönüşebilirler ve genellikle hoş olmayan bir kokuya sahiptirler.

Bademcik taşlarına ne sebep olur?

Bademcikleriniz, bademcik kriptleri adı verilen yarıklar, tüneller ve çukurlardan oluşur. Ölü hücreler, mukus, tükürük ve yiyecek gibi farklı türdeki kalıntılar bu ceplerde sıkışıp birikebilir. Bakteriler ve mantarlar bu birikimle beslenir ve belirgin bir kokuya neden olur.

Zamanla, enkaz bir bademcik taşına dönüşür. Bazı kişilerde sadece bir tane bademcik taşı bulunurken bazılarında çok daha küçük oluşumlar olabilir.

Bademcik taşlarının olası nedenleri şunlardır:

 • kötü diş hijyeni
 • büyük bademcikler
 • kronik sinüs sorunları
 • kronik bademcik iltihabı (iltihaplı bademcikler)

Bademcik taşlarının belirtileri

Bazı bademcik taşlarını görmek zor olsa da yine de belirgin semptomlara neden olabilirler. Bademcik taşlarının belirtileri şunları içerebilir:

 • ağız kokusu
 • boğaz ağrısı
 • yutma güçlüğü
 • kulak ağrısı
 • devam eden öksürük
 • şişmiş bademcikler
 • bademcik üzerinde beyaz veya sarı enkaz

Büyük olanlardan daha sık görülen küçük bademcik taşları herhangi bir belirtiye neden olmayabilir.

Bademcik taşlarının önlenmesi

Bademcik taşlarınız varsa, bunlar düzenli olarak oluşabilir. Neyse ki, bunları önlemek için atabileceğiniz adımlar var. Bu adımlar şunları içerir:

  • Dişlerinizi fırçalarken dilinizin arkasındaki bakterileri temizlemek de dahil olmak üzere iyi ağız hijyeni uygulamak
  • sigarayı bırakmak
  • tuzlu su ile gargara yapmak
  • sulu kalmak için bol su içmek

Bademcik taşı çıkarılması

Çoğu bademcik taşı zararsızdır, ancak birçok kişi kötü kokabilecekleri veya rahatsızlığa neden olabilecekleri için onları çıkarmak ister. Tedaviler, ev ilaçlarından tıbbi prosedürlere kadar çeşitlilik gösterir.

Gargara

Tuzlu su ile kuvvetlice gargara yapmak boğaz rahatsızlığını hafifletebilir ve bademcik taşlarının çıkmasına yardımcı olabilir. Tuzlu su da ağız kimyanızı değiştirmeye yardımcı olabilir. Bademcik taşlarının neden olabileceği kokudan kurtulmaya da yardımcı olabilir. 1/2 çay kaşığı tuzu 8 ons ılık suda eritin ve gargara yapın.

Öksürük

Bademcik taşlarınız olduğunu ilk önce öksürdüğünüzde keşfedebilirsiniz. Enerjik öksürük taşları gevşetmeye yardımcı olabilir.

Manuel kaldırma

Taşları diş fırçası gibi sert nesnelerle kendiniz çıkarmanız önerilmez. Bademcikleriniz hassas dokulardır, bu nedenle nazik olmanız önemlidir. Bademcik taşlarını elle çıkarmak riskli olabilir ve kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara yol açabilir. Bir şey denemeniz gerekiyorsa, nazikçe su toplama veya pamuklu çubuk kullanmak daha iyi bir seçimdir.

Taşlar özellikle büyürse veya ağrıya veya kalıcı semptomlara neden olursa küçük cerrahi prosedürler önerilebilir.

Lazer bademcik kriptolizi

Bu işlem sırasında bademcik taşlarının bulunduğu yerdeki kriptleri ortadan kaldırmak için bir lazer kullanılır. Bu prosedür genellikle lokal anestezi kullanılarak yapılır. Rahatsızlık ve iyileşme süresi genellikle minimumdur.

Koblasyon kriptolizisi

Koblasyon kriptolizinde ısı yoktur. Bunun yerine, radyo dalgaları bir tuz çözeltisini yüklü iyonlara dönüştürür. Bu iyonlar dokuyu kesebilir. Lazerlerde olduğu gibi, koblasyon kriptolizi bademcik kriptlerini azaltır, ancak aynı yanma hissi olmadan.

bademcik ameliyatı

Bir tonsillektomi, bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bu prosedür bir neşter, lazer veya koblasyon cihazı kullanılarak yapılabilir.

Bademcik taşları için bu ameliyatın yapılması tartışmalıdır. Bademcik taşları için bademcik ameliyatı öneren doktorlar, bunu yalnızca ciddi, kronik vakalarda ve diğer tüm yöntemler denendikten sonra başarı olmadan kullanma eğilimindedir.

antibiyotikler

Bazı durumlarda bademcik taşlarını tedavi etmek için antibiyotikler kullanılabilir. Bademcik taşlarının gelişmesinde ve büyümesinde önemli rol oynayan bakteri sayısını düşürmek için kullanılabilirler.

Antibiyotiklerin dezavantajı, taşların altında yatan nedeni tedavi etmemeleri ve kendi potansiyel yan etkileriyle gelmeleridir. Ayrıca uzun süre kullanılmamalıdırlar, bu da antibiyotik kullanmayı bıraktıktan sonra bademcik taşlarının geri döneceği anlamına gelir.

Bademcik taşlarının komplikasyonları

Taşlardan kaynaklanan komplikasyonlar nadir olmakla birlikte, mümkündür. Bademcik taşlarından kaynaklanabilecek en ciddi komplikasyonlardan biri, bademcik derin enfeksiyonu Güvenilir Kaynak apse olarak bilinir.

Büyük bademcik taşları normal bademcik dokusuna zarar verebilir ve bozabilir. Bu, önemli şişme, iltihaplanma ve enfeksiyona neden olabilir.

Bademcik enfeksiyonlarına bağlı bademcik taşları da ameliyat gerektirebilir.

Bademcik taşları bulaşıcı mıdır?

Hayır, bademcik taşları bulaşıcı değildir. adı verilen bir malzemeden oluşurlar. biyofilm Güvenilir Kaynak. Ağızda biyofilm, ağzınızın kimyasıyla etkileşime giren kendi ağzınızdaki bakteri ve mantarların bir kombinasyonudur. Bu karışım daha sonra herhangi bir nemli yüzeye yapışır.

Bademcik taşlarında ise madde bademcikler içinde sertleşir. Ağızdaki diğer bir yaygın biyofilm plaktır. Biyofilmler ayrıca boşluklarda ve diş eti hastalıklarında da rol oynar.

Görünüm

Bademcik taşları yaygın bir sorundur. Bir dizi semptom getirebilseler de bademcik taşları nadiren ciddi komplikasyonlara neden olur.

Sık bademcik taşlarınız varsa, iyi diş hijyeni uyguladığınızdan ve susuz kaldığınızdan emin olun. Bir sorun haline gelirlerse veya onlar için endişeleniyorsanız, doktorunuzla konuşun. Bademcik taşlarınızı tedavi etmenin en iyi yolunu birlikte belirleyebilir ve ileride oluşabilecekleri önleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *