«
 1. Anasayfa
 2. Genetik Hastalıklar
 3. Kistik Fibrozis için Ter Testi

Kistik Fibrozis için Ter Testi

Kistik fibroz için Ter testi

Kistik fibroz, organlarda kalın, yapışkan mukus birikmesine neden olan genetik (kalıtsal) bir hastalıktır. Kistik fibroz için en kesin test, vücudun terindeki klorür miktarını ölçen ter testidir. Bu makale ter testinin ayrıntılarını tartıştı.

Kistik Fibrozis için “Kistik Fibrozis Ter Testi”

Kistik fibroz nedir?

Kistik fibroz (KF), akciğerler ve pankreas da dahil olmak üzere organlarda kalın, yapışkan mukus birikmesine neden olan genetik (kalıtsal) bir hastalıktır. KF’den etkilenen diğer organlar arasında karaciğer, sinüsler, bağırsaklar ve cinsel organlar bulunur.

Sağlıklı bir insanda, akciğerler ve sinüsler gibi organları ve vücut boşluklarını kaplayan mukus kaygan ve suludur. KF’li kişilerde mukus kalınlaşır ve hava yollarını tıkar, bu da nefes almayı zorlaştırır.

KF, kronik (uzun süreli) ve ilerleyici (zamanla kötüleşen) bir durumdur. KF’li çocuklar aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlasına sahip olabilir:

 • Gelişme geriliği (iyi bir iştah olmasına ve yeterli kalori almasına rağmen kilo alamama)
 • Gevşek veya yağlı dışkı
 • nefes almada zorluk
 • Kalıcı hırıltı
 • Sık akciğer enfeksiyonları (tekrarlayan pnömoni veya bronşit )
 • Tekrarlayan sinüs enfeksiyonları
 • dırdırcı bir öksürük
 • Yavaş büyüme

Kistik fibroz ter testi nedir?

Doktorlar KF’yi kapsamlı bir değerlendirme ve genetik testler, göğüs ve sinüs röntgenleri ve akciğer fonksiyon testleri dahil olmak üzere farklı testlerle teşhis eder.

CF için en kesin test, vücudun terindeki klorür miktarını ölçen ter testidir. (Tuz, klorür ve sodyumdan oluşur.) KF’li kişilerin terlerinde daha yüksek klorür seviyeleri vardır, çünkü klorür vücut hücrelerinin içine veya dışına hareket edemez, bu da onun birikmesine neden olur.

Bir çocuk KF’yi miras alma riski altındaysa veya semptomlar gösteriyorsa genellikle bir ter testi yapılır. Çocuğun kardeşlerine de geni miras alıp almadıklarını ve geni çocuklarına geçirme riski altında olup olmadıklarını görmek için test ayrıca istenebilir.

TEST AYRINTILARI

Kistik fibroz Ter testi nasıl yapılır?

Her yaştan insan ter testi yaptırabilir, ancak yeni doğan bebekler yaşamın ilk günlerinde testi tamamlamak için yeterince ter yapamayabilirler. Bu nedenle bebeklerde ter testi genellikle çocuk iki ila dört haftalıkken yapılır.

Testte, bir sağlık uzmanı pilokarpin adı verilen bir kimyasalı çocuğun kol veya bacağının derisine yayar. Sağlayıcı daha sonra ter bezlerinin ter üretmesi için az miktarda elektrik stimülasyonu uygular. Test iğne kullanmaz ve ağrılı değildir, ancak hasta test edilen kol veya bacakta hafif bir karıncalanma hissedebilir.

Daha sonra, sağlayıcı teri plastik bir bobinde veya bir parça filtre kağıdı veya gazlı bez üzerinde toplar. Filtre kağıdı kullanılıyorsa, toplanan ter miktarını ölçmek için testten önce ve sonra tartılır. Numune daha sonra klorür miktarını ölçmek için bir laboratuvara gönderilir. Testin bu kısmı yaklaşık 30 dakika sürer.

SONUÇLAR VE TAKİP

Ter testinin sonuçları ne anlama geliyor?

Çocukta CF varsa, ter testi normalden yüksek bir klorür seviyesine sahip olduğunu gösterecektir. Ölçüm açısından, çocuğun klorür seviyesi:

 • 60 mmol/L’nin (litre başına milimol) üzerinde, muhtemelen KF’ye sahiptir.
 • 40 mmol/L’nin altında KF yoktur.
 • 40 ila 60 mmol/L arasında, testin tekrarlanması gerekebilir ve atipik KF formlarını ekarte etmek için ek testler gerekli olabilir.

EK DETAYLAR

Çocuğumu ter testi için nasıl hazırlarım?

Ter testinden önce çocuğunuzun diyetini, aktivitelerini veya ilaçlarını sınırlamak zorunda değilsiniz. Testten önce çocuğunuzun cildine herhangi bir krem ​​veya losyon sürmeyin.

Referanslar:

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *